Żołnierze Żandarmerii Wojskowej zatrzymali dwie osoby w związku z podejrzeniem przestępstw korupcyjnych. Chodzi o przyjmowanie łapówek przy naborze do zawodowej służby wojskowej. 

Jak poinformował ppłk Marcin Wiącek, rzecznik ŻW, wśród osób zatrzymanych na terenie województwa lubuskiego są żołnierz służby czynnej z 35 Skwierzyńskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej oraz były żołnierz zawodowy z WKU w Gorzowie Wlkp.

Zgromadzony dotychczas materiał wskazuje, że ujawniony przez Żandarmerię Wojskową proceder polegał na przyjmowaniu przez zatrzymanych, od kandydatów na żołnierzy zawodowych, korzyści majątkowych w kwotach od dwóch do kilkunastu tysięcy zł w zamian za zatrudnienie w jednostkach wojskowych oraz uzyskanie pozytywnych orzeczeń lekarskich.

Dotychczas ustalono kilkanaście przypadków przyjmowania przez zatrzymanych korzyści majątkowych, jednak skala procederu może być znacznie większa. Z dokonanych ustaleń wynika, że zatrzymani przyjęli w sumie około 70 tys. zł. Materiały zgromadzone w tej sprawie zostały przekazane do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Osoby, które mają informacje na temat przestępczej działalności w tej, sprawie proszone są o kontakt z oddziałem Żandarmerii Wojskowej w Żaganiu.