4 kwietnia 2016 roku w Starym Maneżu w Gdańsku odbył się zakończony wielkim sukcesem koncert Nigela Kennedy’ego z Cappella Gedanensis. Owocem tej znakomitej współpracy (maestro określił zespół jako jeden z dwóch najlepszych na świecie) jest trasa koncertowa po Polsce w maju 2017, podczas której Nigel Kennedy nie tylko wykona słynne "Cztery pory roku" Antonio Vivaldiego, ale zaprezentuje również muzykę z jego najnowszego albumy „My world”. Po Warszawie (6 maja) skrzypka posłuchają melomani w Poznaniu (8 maja) i Toruniu (10 maja), a dwa dni później artysta zagra w Gdańsku.

Kennedy jest jednym z najwybitniejszych skrzypków naszych czasów i choć wielu kwestionuje jakość jego interpretacji, to nikt nie zaprzecza, że w gronie wirtuozów to postać tyle samo kontrowersyjna i ekscentryczna ile muzycznie atrakcyjna - pisze w piątkowej "Gazecie Polskiej Codziennie" Piotr Iwicki.

W sobotę Nigel Kennedy wystąpi wraz z Capella Gedanensis w Filharmonii Narodowej. Zabrzmią „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego, czy utwór, dzięki któremu Kennedy zyskał sławę porównywaną do gwiazd rocka i popu. Program koncertu nie ograniczy się wyłącznie do słynnego zbioru czterech programowych koncertów, Posłuchamy tez muzyki z jego najnowszego albumy „My world”. Po Warszawie skrzypka posłuchają melomani w Poznaniu (8 maja), Toruniu (10 maja) dwa dni później artysta zagra w Gdańsku.

Nigel Kennedy urodził się i wychował w rodzinie muzyków, wykształcił się w społeczności muzyków, i to właśnie muzyka otworzyła mu drogę do międzynarodowej kariery i statusu supergwiazdy. Kennedy jest najpopularniejszym skrzypkiem wszechczasów, a jego płyty sprzedają się w rekordowych nakładach. W pojedynkę wytyczył nowe szlaki dla kolejnych pokoleń artystów, którzy odnoszą sukcesy zarówno na polu muzyki poważnej, jak i popularnego mainstreamu. Jego wirtuozowska technika, unikalny talent i nieodparty sceniczny urok pozwoliły mu wnieść świeżą perspektywę zarówno do repertuaru klasycznego, jak też współczesnego. Poszerzając granice, które dla innych muzyków są nieprzekraczalne, nieustannie dokonuje pionierskich odkryć w dziedzinie nowych brzmień i metod wykonawczych. Wytrwały, zdecydowanie dążący do celu i wyjątkowy w każdym calu, Kennedy w swoim repertuarze łączy muzykę klasyczną, jazz, muzykę klezmerską, rockową i wiele, wiele innych gatunków. Gdy był dzieckiem, matka najpierw zachęcała go do nauki gry na fortepianie, a następnie kupiła mu pierwsze skrzypce. Jego pierwsza nauczycielka skrzypiec wykazując się dalekowzrocznością starała się łączyć naukę z zabawą – nie wymagała od malca ćwiczeń dłuższych niż kilka minut i zawsze wynagradzała go słodyczami.


Jego wybitny talent błyszczał już od dzieciństwa i gdy Kennedy miał siedem lat odkrył go sam wielki Yehudi Menuhin i zaproponował mu naukę w swojej szkole, opłacając z własnej kieszeni wszystkie związane z tym koszta. Kennedy ukończył naukę celująco, osiągając niebywałą biegłość, postanowił jednak kontynuować studia, tym razem w nowojorskiej szkole Juilliard School pod kierunkiem Dorothy DeLay.

Jest bez wątpienia jednym z największych wirtuozów, a jego fascynujący talent, żelazna etyka pracy i skłonność do perfekcjonizmu nieustannie pozwalają mu się wznosić na kolejne wyżyny. Dzięki temu że rozpoczyna każdy dzień od trzech godzin intensywnych skrzypcowych ćwiczeń, udaje mu się ustawicznie rozwijać i doskonalić w miarę rozwoju kariery.


06.05 Warszawa, 20:00, Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

08.05 Poznań, 20:00, Aula Uniwersytecka

10.05 Toruń, 20:00, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki

12.05 Gdańsk, 20:00, Stary Maneż