Oryginał Konstytucji 3 Maja z 1791 r. od poniedziałku będzie można oglądać w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. Konstytucja była pierwszą w Europie, a drugą po konstytucji Stanów Zjednoczonych spisaną ustawą zasadniczą na świecie.

Wszyscy chętni będą mogli oglądać Konstytucję w sali Rycerskiej urzędu wojewódzkiego codziennie od godz. 10 do 18 do czwartku 4 maja, również podczas długiego weekendu majowego. Prezentacji oryginału konstytucji będzie towarzyszyła wystawa przygotowana przez Archiwum Główne Akt Dawnych oraz Archiwum Państwowe w Szczecinie. Widzowie dowiedzą się z niej m.in., w jakich okolicznościach konstytucja powstawała, jakie zmiany wprowadzała w ustroju Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jakie wywołała skutki w ówczesnej Polsce i Europie. Jak podkreśla wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski, to jeden z najważniejszych polskich dokumentów:

Konstytucja na Pomorze Zachodnie przyjedzie po raz pierwszy w historii i mam nadzieję, że będzie nie lada atrakcją dla wszystkich zainteresowanych historią Polski i nie tylko

- podał.

Konstytucja 3 Maja została wyróżniona w 2015 r. Znakiem Dziedzictwa Europejskiego, przyznawanym obiektom, które odegrały znaczącą rolę w kulturze i historii Europy oraz w tworzeniu Unii Europejskiej.