Opracowanie jednego z najcenniejszych rękopisów średniowiecznych w Polsce i w Europie - „Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego”, zaprezentowano w środę w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Publikacja jest wydaniem fototypicznym wzbogaconym o transkrypcję i tłumaczenie oryginalnego tekstu.

- „Złoty Kodeks Gnieźnieński” to wyjątkowy dokument potwierdzający przynależność Polski do wspólnoty państw chrześcijańskich. To zabytek porównywalny z „Kodeksem Wyszehradzkim”. Dzięki tej publikacji mamy możliwość sięgnięcia do korzeni, powrotu do źródeł, odkrywania piękna chrześcijaństwa i wpływu religii chrześcijańskiej na kształtowanie się Polski jako państwa chrześcijańskiego – powiedział podczas prezentacji bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP.

Dzieło poświęcone „Złotemu Kodeksowi Gnieźnieńskiemu” zaprezentował dyrektor gnieźnieńskiego Archiwum Archidiecezjalnego ks. Michał Sołomieniuk oraz wydawca, redaktor naczelny „Wydawnictwa M” Piotr Słabek. Prymas Polski abp Wojciech Polak przypomniał, że Kodeks jest ewangelistarzem, który w swojej tradycji służył przede wszystkim jako księga liturgiczna:

On towarzyszył niejednej koronacji królewskiej w Gnieźnie i w Krakowie. Do roku 1830 był stale używana w liturgii. Korzystano z niego również w wieku XX. Miał go jako jeden z czterech symboli Prymas Wyszyński (obok krzyża, portretu Matki Bożej Jasnogórskiej i portretu papieża Pawła VI). Z kodeksu korzystano również podczas pielgrzymek Jana Pawła II w 1997 i 1999 r. w Gnieźnie i Bydgoszczy


– mówił prymas.

Dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie ks. Michał Sołomieniuk podkreślił, że w 2014 roku Kodeks został wpisany na Listę Krajową programu UNESCO „Pamięć Świata”. Redaktor naczelny „Wydawnictwa M” Piotr Słabek zapowiedział, że trwają prace nad stworzeniem faksymile Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego.

Naukowe opracowanie o „Złotym Kodeksie Gnieźnieńskim”, które stanowi podsumowanie dotychczasowych prac badawczych nad tym cennym zabytkiem, będzie dostępne podczas Targów Wydawnictw Katolickich, które odbędą się od 30 marca do 2 kwietnia w Arkadach Zamku Królewskiego w Warszawie.

To bogato ilustrowane, ośmiusetstronicowe, dwujęzyczne dzieło stanowi znakomity przewodnik po historii i treści tego wyjątkowego skarbu kultury polskiej. Warto nadmienić, iż zawiera ono transkrypcję tekstu oryginalnego w języku łacińskim i polskim. Niewątpliwie wzbogaci ono bibliotekę każdego miłośnika literatury i kultury chrześcijańskiej.

Oryginał Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego, po kilkuletnich pracach renowacyjnych, będzie można obejrzeć 24 kwietnia w Gnieźnie, podczas wernisażu zorganizowanemu przez Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Archiwum Diecezjalnym w Gnieźnie.