Siły Powietrzne Federacji Rosyjskiej otrzymają w tym roku 17 wielozadaniowych myśliwców Su-30SM (na zdjęciu), dziesięć samolotów myśliwskich Su-35S oraz tyle samo szkolno-treningowych samolotów Jak-130 – informuje rosyjska agencja prasowa TASS.

O długoterminowym kontrakcie na nowe samoloty w czwartek zakomunikował wiceminister Jurij Borisow podczas wizytacji w lotniczych zakładach Irkuck. Jest to jedno z przedsiębiorstw lotniczych odpowiedzialnych za realizację wielomiliardowej umowy. Tego samego dnia podczas wizyty w Komsomolskim Zjednoczeniu Przemysłu Lotniczego imienia Jurija Gagarina mieszących się w Komsomolsku nad Amurem zastępca szefa resortu obrony zakomunikował o planach dostarczenia Siłom Powietrznym Federacji Rosyjskiej dziesięciu myśliwców Su-35 oraz czterech Su-27 zmodernizowanych do standardu Su-35 do końca roku. Wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej zaznaczył, iż - piloci uczestniczący w interwencji militarnej w Syrii korzystający z Su-35 zachwalają jego parametry techniczne umożliwiające w sposób bezproblemowy wykonywanie misji bojowych - . Zakłady z Komsomolska nad Amurem otrzymały kontrakt od Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej na łącznie 50 myśliwców Su-35S, które mają trafić na wyposażenie wojsk Kremla do roku 2020.
Suchoj-30SM jest najnowszą konfiguracją wielozadaniowego myśliwca Su-30, która to należy do samolotów myśliwskich 4+ generacji. Konstrukcja charakteryzuje się dużą manewrowością i uprawioną awioniką. Su-30 ma na wyposażeniu zmodernizowany radar Bras-R, usprawniony system komunikacji radiowej oraz system identyfikacji przyjaciel-wróg, a także nowocześniejszy kokpit z wyświetlaczem HUD. Myśliwiec ten posiada aż 12 węzłów uzbrojenia, pod które może podczepić bomby lotnicze KAB-500KR, pociski rakietowe powietrze-powietrze R-27 oraz pociski rakietowe powietrze-ziemia Ch-29. Myśliwiec osiąga prędkość maksymalną 2 Ma. Zasięg Su-30SM wynosi 3 tysiące km, a pułap 17 300 m
Su-35 jest myśliwcem wyposażonym w radar N035 Irbis-E który umożliwia śledzenie do 30 celów powietrznych oraz zwalczania do 8 celów jednocześnie na odległości do 400 km. Samolot jest w stanie operować na pułapie do 18 tysięcy metrów, osiąga prędkość 2 7800 km/h, dzięki dwóm dodatkowym zbiornikom paliwowym zasięg Su-35 wynosi aż 4 500 km. Uzbrojenie myśliwca stanowi zamontowane na stałe działko automatyczne Działko Gsz-30-1, ponadto posiada 14 węzłów uzbrojenia, pod które może podczepić szeroką gamę rakiet powietrze-powietrze, powietrze-ziemia oraz bomb samolotowych o wadzę do 8 ton.