Andrzej Duda poinformował, że tematami wtorkowej rozmowy "w cztery oczy" z kanclerz Niemiec Angelą Merkel były relacje ze Stanami Zjednoczonymi oraz budowanie więzi transatlantyckich. Polski prezydent wyraził zdumienie, że niektórzy europejscy politycy w tak bezwzględny sposób atakują głowę amerykańskiego państwa - Donalda Trumpa.

Prezydent Andrzej Duda w czasie konferencji prasowej odniósł się do wizyty Angeli Merkel, która miała miejsce we wtorek.

Wyraziłem zdumienie do pani kanclerz, że są poważni politycy w Europie, w instytucjach europejskich, którzy pozwalają sobie na - uważam zupełnie niepotrzebne - wycieczki pod adresem Stanów Zjednoczonych, pod adresem de facto prezydenta nowo wybranego Donalda Trumpa


- powiedział Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że jeszcze nie czas oceniać politykę międzynarodową Trumpa, bo są to dopiero początki jego prezydentury.

Niezachowywanie pewnych reguł rozsądku, którymi trzeba się posługiwać w polityce i dyplomacji, jest moim zdaniem działaniem zdumiewającym co najmniej, a zwłaszcza w sytuacji, gdy są to osoby, które reprezentują nie tylko swoje państwo, nie tylko siebie, ale i inne państwa


- podkreślił Duda.

Poniżej WIDEO: