Niemieckie media donoszą, że przewodniczący SPD Sigmar Gabriel zrezygnował z ubiegania się o urząd kanclerza Niemiec w tegorocznych wyborach do parlamentu. Wszystko wskazuje, że rywalem Angeli Merkel w wyścigu o fotel kanclerza będzie Martin Schulz.

O decyzji Sigmara Gabriela, informuje już m.in. „Spiegel online”, „Die Zeit” i „Stern”.  Z doniesień medialnych wynika także, że szef SPD jako kandydata socjaldemokratów w wyborach zaproponował byłego szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza.

Szef SPD i wicekanclerz w rządzie Angeli Merkel, Sigmar Gabriel, zapowiedział w wywiadzie dla tygodnika "Stern", że obejmie stanowisko ministra spraw zagranicznych.

Uzasadniając swoją decyzję rezygnacji z kandydatury na kanclerza, Gabriel powiedział "Sternowi", że jego partyjny kolega Martin Schulz ma większe szanse na zwycięstwo w pojedynku z Angelą Merkel.

- Gdybym teraz został kandydatem, przegrałbym, a ze mną cała SPD - mówił Sigmar Gabriel dodając, że Schulz ma jego zdaniem "znacznie większe szanse".

SPD zapowiedziała podanie oficjalnej decyzji o kandydaturze w najbliższą niedzielę.

Wybory do Bundestagu odbędą się 24 września. Jeśli doniesienia medialne się potwierdzą, rywalem Angeli Merkel w walce o urząd kanclerza Niemiec będzie zatem Martin Schulz.