Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w pogrzebie gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego "Gryfa", dowódcy legendarnej obrony Pałacyku Michla podczas powstania warszawskiego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 25 stycznia na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Ponadto prezydent mianował pośmiertnie Janusza Brochwicz-Lewińskiego „Gryfa” na stopień generała dywizji.

Informację o udziale prezydenta w uroczystościach pogrzebowych gen. Brochwicz-Lewińskiego podała Kancelaria Prezydenta RP.

Janusz Brochwicz-Lewiński, ps. Gryf, był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. W czasie powstania warszawskiego walczył w batalionie "Parasol".

Był dowódcą legendarnej grupy szturmowej, która broniła Pałacyku Michlera na Woli (znany też jako Pałacyk Michla dzięki popularnej piosence powstańczej), który stanowił pierwszą linię obrony polskich oddziałów w pierwszych dniach powstania warszawskiego na Woli.

We wrześniu 2015 r. prezydent Andrzej Duda był na urodzinach "Gryfa". Powiedział wówczas:

Jestem tak wzruszony, że po prostu trudno mi zebrać słowa. Pan Generał jest bohaterem mojego dzieciństwa. Wychowałem się na książkach o „Zośce”, o „Parasolu”. Jestem z Krakowa, ale byłem harcerzem i dla mnie byli to zawsze wielcy idole. Zawsze uważałem, że trudno znaleźć w Polsce większych bohaterów. Bogu dziękuję dzisiaj, Panie Generale, za to, że mogę tutaj być z Panem. Jest to dla mnie niezwykły zaszczyt. Bogu dziękuję za Pańskie piękne życie. Życie, które jest piękne, jest też życiem trudnym. Piękne jest wtedy, kiedy umiemy sprostać tym wszystkim wyzwaniom, które się w nim pojawiają. Pan miał wyzwania wielkie i straszne, ale Pan je przeszedł, zawsze z podniesionym czołem, zawsze z dumą. Jako patriota, jako żołnierz Rzeczypospolitej, wierny, niecofający się nigdy przed wykonaniem obowiązku wobec Ojczyzny, wobec bliskich, wobec towarzyszy broni.