W najbliższy wtorek 13 grudnia minie 35 lat od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Coraz częściej mówi się o jego ofiarach, również tych bezimiennych, skazanych na zapomnienie. Jedną z inicjatyw przywracania należnej im pamięci był wtorkowy koncert zorganizowany wspólnie przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia i Warszawską Operę Kameralną. Mozartowskiego Requiem wykonanego pod batutą Wojciecha Semerau-Siemianowskiego będzie można wysłuchać również w nocy z 12 na 13 grudnia na antenie radiowej Jedynki, a także w telewizji Republika.

Wczoraj, 6 grudnia, w studiu koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbył się Koncert Nadzwyczajny Dedykowany Ofiarom Stanu Wojennego w 35. Rocznicę Wprowadzenia Stanu Wojennego. Soliści, chór i orkiestra pod batutą  Wojciecha Semerau-Siemianowskiego  wykonali jeden z najbardziej wzniosłych dzieł muzycznych, jakim jest Requiem W.A. Mozarta. Występ muzyków Warszawskiej Opery Kameralnej został nagrodzony owacją na stojąco. 

Personalia niektórych ofiar, jak ma to miejsce chociażby w przypadku spacyfikowanych 16 grudnia 1981 roku górników z kopalni „Wujek”, są nam znane, ale duża część straconych z rąk komunistów do dziś pozostaje bezimienna. Dlatego dziś, w tę smutną rocznicę, nie będziemy wspominać konkretnych nazwisk, ale poświęcimy nasz koncert wszystkim ofiarom stanu wojennego

– mówił szef Agencji Muzycznej Polskiego Radia Piotr Iwicki, witając przybyłych na koncert gości.

Tych wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć w koncercie, zapraszamy do wysłuchania jego retransmisji – w nocy z 12 na 13 grudnia o godz. 00:10 na antenie radiowej Jedynki oraz w telewizji Republika (dokładną datę emisji podamy wkrótce).


Więcej na ten temat już w czwartkowym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie".