W tym tygodniu w Nowym Jorku odbędzie się ekshumacja dwóch zasłużonych oficerów Wojska Polskiego – płk. Ignacego Matuszewskiego oraz mjr. Henryka Floyar-Rajchmana. W weekend w Stanach zjednoczonych będą trwać uroczystości w związku z przewiezieniem szczątków tych bohaterów narodowych do Polski.
 
Wojskowe Biuro Historyczne poinformowało na początku listopada, że w ostatnim dniu października sąd stanu Nowy Jork wydał zgodę na ekshumację i przewóz do Polski szczątków doczesnych dwóch zasłużonych oficerów Wojska Polskiego płk. Ignacego Matuszewskiego oraz mjr. Henryka Floyar-Rajchmana.

Obaj oficerowie będą pochowani na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kwaterze żołnierzy Wojska Polskiego 1920 roku.

Zaraz po ekshumacji w weekend 18-20 listopada w USA będą miały miejsce uroczystości pożegnalne i spotkania dotyczące tych dwóch żołnierzy.
 
18-20 listopada, w Nowym Jorku odbywają się uroczystości oraz spotkania związane z ekshumacją i pożegnaniem, przewiezieniem do Polski bohaterów narodowych, płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Floyar-Rajchmana.
 
Na czele Komitetu sprowadzenia do Polski ciał bohaterów stoi Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, który przewodniczy delegacji przyjeżdżającej do Nowego Jorku. Patronem komitetu jest minister Antoni Macierewicz.
 
Klub Gazety Polskiej w Nowym Jorku w imieniu delegacji WBH zorganizował pożegnalną mszę św. Nabożeństwo z wartą honorową przy trumnach w katedrze św. Patryka w Nowym Jorku (5 Avenue, pomiędzy ulicami 50 i 51st) odbędzie się w niedzielę, 20 listopada, o godzinie 2:30 pm.

Delegacja Wojskowego Biura Historycznego organizuje wystawienie trumien w domu pogrzebowym Arthur Funeral Chapels (207 Nassau Ave, Brooklyn, NY), w sobotę 19 listopada, w godzinach 2-6 pm.

Klub Gazety Polskiej w Nowym Jorku zaprasza na dwa otwarte spotkania ze Sławomirem Cenckiewiczem, Piotrem Woyciechowskim i delegacją WBH:
- w piątek wieczorem, 18.11, 7:30 pm w Newark, NJ, parafia św Kazimierza, 91 Pulaski St, Newark, NJ 07105, sala parafialna;
- w niedzielę wieczorem, 20.11, 6:00 pm w Greenpoint, Brooklyn kościół św. Stanisława Kostki, 607 Humboldt St, Brooklyn, NY 11222, sala dolnego kościoła.


Płk. Ignacy Matuszewski był wybitnym polskim politykiem, dyplomatą i publicystą. Bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego w walce o niepodległość, założyciel polskiego wywiadu. Był ministrem Skarbu II Rzeczypospolitej. Przeprowadził operację ewakuacji polskich rezerw złota w 1939 roku, a na następnie emigrował do USA. Inicjator Kongresu Polonii Amerykańskiej i Instytutu Piłsudskiego. Zmarł 3 sierpnia 1946 roku w Nowym Jorku. W latach 1932-1936 był czołowym publicystą "Gazety Polskiej".

Mjr Henryk Floyar-Rajchman był polskim politykiem obozu piłsudczyków, dyplomatą i działaczem II Rzeczypospolitej. Piastował urząd wiceministra oraz ministra przemysłu i handlu w II RP. Wraz z Ignacym Matuszewskim brał udział w ewakuacji polskiego złota w 1939 roku. Również współzałożyciel Kongresu Polonii Amerykańskiej i Instytutu Piłsudskiego. Zmarł w 1951 roku, pochowany z Ignacym Matuszewskim.