Portal gazeta.pl w sensacyjnym tonie opisał, jakoby Ministerstwo Sprawiedliwości rozważało podniesienie granicy wieku „legalnego” seksu do 18. roku życia. Rzecznik resortu bardzo szybko odpowiedział na tekst i okazało się, że „rewelacje” portalu Agory z prawdą nie mają zbyt wiele wspólnego.

Zdaniem autorki tekstu zamieszczonego na gazeta.pl Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa rzekomo podwyższenie granicy wieku „legalnego” seksu do 18. roku życia. Tak przynajmniej miało wynikać z dokumentów, do których portal dotarł. Oczywiście nie mogło obyć się bez alarmującego tonu. W tekście pojawia się na przykład stwierdzenie, że zmiana obowiązującego prawa spowoduje wprowadzenie w Polsce przepisów na wzór Watykanu czy Turcji.

Co więcej, według autorki Ministerstwo Sprawiedliwości miało już nawet podjąć pierwsze kroki na drodze do zmiany przepisów. Podobno Zbigniew Ziobro poprosił departamenty prawne w swoim resorcie o opinię na temat planowanych zmian, a inicjatywa spotkała się pozytywnymi opiniami prawników ministerstwa.

Do artykułu odniósł się rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości. I okazało się, że „rewelacje” zawarte w tekście z prawdą mijają się dość znacznie.

Tekst gazeta.pl o rzekomym podnoszeniu granicy „legalnego” seksu od 18. roku życia nieprawdziwy. Takiej zmiany Ministerstwo Sprawiedliwości nie planuje” – napisał na Twitterze Sebastian Kaleta.


Poza tym resort sprawiedliwości odniósł się do sprawy w oficjalnym komunikacie. Napisano w nim, że informacje opublikowane 5 listopada 2016 r. przez portal internetowy gazeta.pl w materiale: „Więzienie za seks z prawie 18-latką? Tak ostre prawo ma Watykan i Turcja. Tak będzie i u nas?”, jakoby Ministerstwo Sprawiedliwości „rozważało podwyższenie granicy wieku legalnego seksu do 18. roku życia”, są nieprawdziwe.


Ministerstwo Sprawiedliwości wystąpiło też do redakcji portalu gazeta.pl z wnioskiem zamieszczenia sprostowania o następującej treści:

Nieprawdą jest, że „Resort Zbigniewa Ziobry rozważa zmianę obowiązującego prawa i wprowadzenie w Polsce przepisów na wzór tych obowiązujących aktualnie np. w... Watykanie czy Turcji – karany miałby być seks z osobami poniżej 18. roku życia”. Ministerstwo Sprawiedliwości nie podjęło prac nad takimi zmianami prawa ani nie ma tego w planach.

Nieprawdą jest także stwierdzenie: „Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło już pierwsze kroki na drodze do zmiany przepisów. Ziobro poprosił departamenty prawne w swoim resorcie o opinię na temat planowanych zmian. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że inicjatywa ministra spotkała się z pozytywnymi opiniami prawników resortu”. Ministerstwo Sprawiedliwości nie podjęło żadnych kroków do takiej zmiany przepisów i nie planuje ich podejmować. Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro nie prosił ministerialnych departamentów o opinię w tej sprawie, nie było takiej inicjatywy ministra.


Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się również z prośbą do wszystkich dziennikarzy o niepowielanie nieprawdziwych informacji, które znalazły się w wymienionym materiale portalu gazeta.pl.