W 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu zakończyły się polsko-amerykańskie zawody w precyzyjnym lądowaniu samolotów C-130 Hercules oraz w precyzyjnym zrzucie ładunków.

Zawody zostały zorganizowane w ramach szkolenia lotniczego Aviation Detachment 17-1 (AvDet). W zawodach rywalizowało pięć zespołów: cztery amerykańskie z 86. Arlift Wing Ramstein i 94. Arlift Wing Dobbins oraz jedna polska, reprezentująca 33. Bazę Lotnictwa Transportowego (33 BLTr) z Powidza. Załogi złożone z pilotów, loadmasterów, techników i nawigatorów rywalizowały w dwóch konkurencjach: precyzyjnym lądowaniu oraz precyzyjnym zrzucie ładunku – informuje oficjalny portal Bazy. 

Lotnicy amerykańscy wykonywali zadania na najnowszej wersji Herculesów C-130J oraz nieco starszej C-130H, a piloci z Powidza na najstarszej z biorących udział w zawodach wersji samolotu – C-130E. W konkurencji zrzutu ładunku zwyciężyła załoga amerykańska, a Polacy uzyskali czwarte miejsce. Podczas konkurencji precyzyjnego lądowania najlepsi okazali się lotnicy z Powidza, którzy przyziemili wielkiego Herculesa jedynie 11 metrów od wyznaczonej linii. Tym samym pokonali swoich konkurentów o 23 metry – czytamy na portalu 33. Bazy Lotnictwa Transportowego.