Wdrożenie ustaleń lipcowego Szczytu NATO w Warszawie oraz przyszłe wyzwania dla armii państw europejskich były głównymi tematami 24. Konferencji Europejskich Armii, która odbyła się w dn. 24-26 października br. w Wiesbaden w Niemczech. W rozmowach uczestniczył Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni dr Mirosław Różański – informuje oficjalny portal DG RSZ. 

W pierwszej części konferencji poruszono najważniejsze dla Polski obszary, dotyczące realizacji postanowień ostatniego Szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podkreślano znaczenie podjętych tam decyzji, szczególnie tych, mających na celu wzmocnienie wschodniej flanki NATO oraz przedstawiono ogólne plany związane z ich implementacją – czytamy na portalu. 

W perspektywie kolejnych miesięcy odniesiono się m.in. do planowanego przemieszczenia do Polski amerykańskiej Brygadowej Grupy Bojowej ABCT (z ang. Armored Battle Combat Team) oraz batalionu wojsk NATO, który będzie przebywał na terytorium Polski jako element Wzmocnionej Wysuniętej Obecności tzw. eFP (z ang. Enhanced Forward Presence).

Jak podaje Dowództwo Generalne RSZ, podczas paneli dyskusyjnych poruszono przede wszystkim kwestie największych wyzwań, jakie czekają nie tylko Europę, w najbliższej i nieco dalszej przyszłości. Dokonano podsumowania największych zagrożeń z jakimi trzeba się zmierzyć. Najczęściej wśród uczestników konferencji  powtarzały się kwestie, związane z zagrożeniami płynącymi ze strony Rosji, kryzysem migracyjnym w Europie, konfliktem w Syrii oraz walką z tzw. Państwem Islamskim (IS).