W przyszłym roku, w ramach obecności wojsk NATO na wschodniej flance, na terenie Litwy zostaną rozmieszczone elementy amerykańskiego przeciwlotniczego i antybalistycznego systemu Patriot – poinformowało tamtejsze ministerstwo obrony.

Jak stwierdził gen. Vitalijus Vaikšnoras, rozmowy ws. rozmieszczenia Patriotów wciąż trwają, jednak żadne szczegóły nie są na razie znane.
Gdyby jednak system antybalistyczny został umieszczony na Litwie, wówczas najprawdopodobniej byłby obsługiwany przez rotacyjne bataliony żołnierzy Sojuszu, które od maja 2017 r. rozpoczną swoją misję na wschodniej flance NATO.

MIM-104-Patriot jest amerykańskim rakietowym systemem ziemia-powietrze na mobilnej platformie samochodowej. MIM-104 opracowany został jako system obrony teatru działań, którego zadaniem jest zapewnienie ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w terminalnej fazie wrogiego ataku. System przeznaczony jest do zwalczania załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, w tym samolotów i helikopterów, a także atmosferycznych pocisków rakietowych. 

Do 2020 r. osiem zestawów rakietowych ma trafić również do Polski. Obecnie między polskim rządem a amerykańskim koncernem Raytheon, produkującym Patrioty, toczą się negocjacje w tej sprawie.