Ponad 20 mln złotych z UE zostanie przeznaczonych na renowację i udostępnienie nowej powierzchni wystawienniczej w Bazylice Katedralnej w Pelplinie. Dzięki dotacji, już wkrótce będzie można dostać się na poddasze katedry bazyliki, gdzie znajduje się unikatowy zabytek techniki w postaci koła dźwigowego.

W piątek w Pelplinie wiceminister kultury Jarosław Sellin oraz ordynariusz Diecezji Pelplińskiej biskup Ryszard Kasyna podpisali umowę na dofinansowanie projektu.

Na uroczystości, odbywającej się w wirydarzu dawnego opactwa „szarych mnichów”, obecni byli również wojewoda pomorski Dariusz Drelich, pomorski wojewódzki konserwator zabytków Agnieszka Kowalska oraz starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski.

- Dotacja dla katedry w Pelplinie była maksymalna. Wniosek został bardzo dobrze przygotowany, więc decyzja resortu zapadła bez żadnych wątpliwości

- podkreślił wiceminister Jarosław Sellin..

W ramach projektu uwzględniono odnowienie murów zewnętrznych katedry, zmodernizowanie instalacji elektrycznej oraz oświetlenia. Renowacji doczekają się organy, dwa kamienne ołtarze oraz konfesjonały.Powstaną również dwie makiety opactwa oraz nowa oferta turystyczno-edukacyjna z wirtualnym kustoszem i lekcjami.

- To ważny dzień dla historycznego, cysterskiego dziedzictwa Pelplina

- powiedział burmistrz miasteczka, Patryk Demski.

To drugi jak do tej pory projekt w województwie pomorskim, który otrzyma środki z funduszów europejskich przeznaczonych na lata 2014-2020. Czytaj: Jest pierwszy zwycięzca konkursu na środki unijne.

- Jeśli chodzi o środki europejskie to oczywiście aplikacji jest dużo więcej, będziemy właśnie teraz podejmować decyzje co jeszcze warto wesprzeć. Do tego programu, gdzie i liceum w Gdynii, jak i katedra w Pelplinie otrzymały środki finansowe, będzie można jeszcze składać wnioski w kolejnych naborach. Będzie ich jeszcze kilka

-powiedział wiceminister kultury.

Projekt znalazł się w gronie 18 innych z całego kraju, które otrzymają unijne dotacje.