Kreml zdecydował odcięciu Rosjan od informacji dostępnych w popularnej encyklopedii internetowej i wdraża koncepcję rozbudowy rosyjskiej wersji Wikipedii. Ripedia zgodnie z założeniem ma być „wszechnarodowym, naukowo-edukacyjnym portalem encyklopedycznym”.
 
Jak informuje Telewizja Biełsat Dmitrij Miedwiediej powołał już nawet specjalną grupę roboczą, która odpowiedzialna jest za przygotowanie rosyjskiej wersji historii świata. Potwierdza to dokument opublikowany na oficjalnym portalu informacji prawnej Rosji.

Co ciekawe na początku ubiegłego roku Aleksandr Biserow wiceszef Rosobnadzoru (państwowej agencji nadzorującej sferę nauki i edukacji) zażądał całkowitego zakazu dostępu do Wikipedii na całym terytorium Rosji. Powodem tej decyzji miała być rzekomo „ilość błędów jakie zawiera popularna internetowa encyklopedia”.
 
Miejsce Wikipedii ma zająć Ripedia, której koncepcję opracowało Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne.

- Oprócz artykułów z Wielkiej Sowieckiej Encyklopedii, miała zawierać materiały zamieszczone w rosyjskiej Prawosławnej Encyklopedii i Encyklopedii Historycznej – informuje Telewizja Biełsat.


Taka koncepcja na wypełnienie treścią internetowej encyklopedii już spotkała się z falą krytyki i kpinami. Chodzi o to, że druk ostatniego wydania Wielkiej Encyklopedii Sowieckiej zakończono w 1978 roku, a skoro to właśnie wiedza tam zawarta ma stanowić fundament Ripedii, publikowane tam informacje mogą być... niezbyt aktualne.