Polska chce zaproponować firmom z londyńskiego City, czyli „finansowego centrum świata”, przeniesienie swoich inwestycji z Wysp do Warszawy – podaje brytyjski dziennik „Financial Times”. W tym celu wicepremier Mateusz Morawiecki ma się udać pod koniec tygodnia do brytyjskiej stolicy. To efekt decyzji Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej. Wiele finansistów z Londynu jest zainteresowanych opuszczeniem City.
 
Według „FT” wicepremier Morawiecki już jest umówiony w czwartek na spotkanie z ważnymi przedstawicielami Royal Bank of Scotland (RBS), Barclays, UBS, Credit Suisse, Citibank i BNP Paribas. Zaplanowano także spotkania z funduszami inwestycyjnymi, w tym Blackrock, Pimco, i Schroders.
 
Celem czwartkowej podróży Morawieckiego ma być próba przekonania, że Warszawa jest atrakcyjnym miejscem dla banków, które niepokoją się następstwami po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Wiele z nich zbliża się do nas. Jest tam wyraźnie większe zainteresowanie tym, aby opuścić Londyn  - 
powiedział wicepremier w komentarzu „FT”. Mateusz Morawiecki potwierdził, że prowadzone są rozmowy z wieloma finansowymi instytucjami o przeprowadzce ich biur z Londynu do Warszawy.
 
Tymczasem, jak pisze dzisiejsza „Gazeta Polska Codziennie”, Theresa May, brytyjska premier, wydała swoim ministrom polecenie opracowania strategii negocjacyjnych, które mają przynieść Wielkiej Brytanii maksymalne korzyści po Brexicie. Jednocześnie informacja o poleceniu opracowania strategii negocjacyjnych zbiegła się w czasie z doniesieniami brytyjskiej prasy o tym, że wielu urzędników, szczególnie z ministerstwa spraw zagranicznych i ministerstwa skarbu, usiłuje storpedować proces wyjścia lub przynajmniej utrzymać jak najdłużej status quo. 
 
Więcej w „Gazecie Polskiej Codziennie”