Pochodzący z Sandomierza Jakub Jakus miał przystąpić do dżihadystów z Państwa Islamskiego. Interpol wystawił czerwoną notę za 24-letnim Polakiem. 

Z notki zamieszczonej przez śledczych wynika, że Jakub Jakus jest podejrzany o nielegalne posiadanie broni, kradzież dokumentów, a także podawanie się za inną osobę. Polak, mieszkaniec Sandomierza, potrafi mówić po angielsku i arabsku. Według noty, miał przyłączyć się do islamistów.

Czytaj też: Polacy wśród dżihadystów. Walczą po stronie Państwa Islamskiego, są też w kraju

W kwietniu br. Międzynarodowe Centrum Antyterroryzmu (ICCT) podawało, że od 20 do 40 Polaków mogło wyjechać na Bliski Wschód – do Syrii oraz Iraku i wstąpić w szeregi terrorystów. Jeden z nich wziął udział w samobójczym ataku na iracką rafinerię w czerwcu 2015 roku.

Większość z nich znacznie wcześniej wyjechała z Polski, a do Syrii docierali z różnych zakątków Europy Zachodniej. Poza tym przedstawiciele większości państw europejskich znaleźli się w szeregach Państwa Islamskiego. Najwięcej z nich pochodziło Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Beneluxu oraz Skandynawii.