142 żołnierzy z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17 WBZ) oraz pododdziałów przydzielonych od przeszło 2. miesięcy szkoli się na terytorium państw bałtyckich w ramach międzynarodowej operacji „Assurance Meassures”. 4 dni przed Świętem Wojska Polskiego, na poligonie Rukla na Litwie, odwiedził ich Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni dr. Mirosław Różański – informuje oficjalny portal DG RSZ. 

Wasza obecność tutaj to realny udział Sił Zbrojnych RP we wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. Jestem z was dumny, z tego w jaki sposób reprezentujecie swoją jednostkę, Wojsko Polskie i kraj poza jego granicami – powiedział gen. Różański. Docenił również zaangażowanie żołnierzy w wykonywane zadania szkoleniowe oraz podzielił się pozytywnymi opiniami, jakie usłyszał na ich temat dzień wcześniej podczas spotkania z Wiceministrem Obrony Narodowej Litwy Mariusem Velicką, dowódcą Sztabu Połączonego Litwy gen. bryg. Vilmantasem Tomosaitisem i Dowódcą Wojsk Lądowych gen. bryg. Valdemarasem Rupsysem.  – Świetne oceny sojuszników potwierdzają wasze wyszkolenie oraz doświadczenie, zdobyte podczas operacji NATO-ISAF w Afganistanie – podsumował polski generał. 

Polscy wojskowi zostali skierowani do udziału w międzynarodowym szkoleniu, prowadzonym na poligonie Adazi na terytorium Republiki Łotewskiej od 1 do 30 czerwca br., na poligonie Tapa, Voru w Republice Estońskiej w terminie 30 czerwca – 31 lipca 2016 roku oraz na poligonie Rukla, Pabrade na Litwie pomiędzy 1 a 31 sierpnia br. Podczas tego szkolenia wzięli udział w ćwiczeniu Saber Strike – 16 a za tydzień rozpoczną wspólnie z Litwinami manewry Strong Hussar – 16 – podaje Dowództwo Generalne RSZ.