„Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” – pod takim hasłem w Krakowie rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży. Opanowana przez setki tysięcy młodych pielgrzymów stolica Małopolski stała się na kilka dni światowym centrum wiary chrześcijańskiej. Wczoraj odprawiono uroczystą mszę świętą otwierającą ŚDM, której przewodniczył arcybiskup metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Dzisiaj wizytę w Polsce rozpocznie Ojciec Święty Franciszek.

Wczorajszy dzień był skoncentrowany przede wszystkim na postaci św. Jana Pawła II. Z Łagiewnik na Błonia ruszyła sztafeta z iskrą miłosierdzia, która przebiegała przez miejsca szczególnie ważne i związane z osobą papieża Polaka. Iskra została podczas mszy św. wręczona kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi. Pierwszego dnia wielokrotnie podkreślano, że to Jan Paweł II zainicjował Światowe Dni Młodzieży. Wspominano również poprzednie edycje imprezy z różnych krajów.

Dzisiaj do Polski przybędzie papież Franciszek. Już wczoraj Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów na swoim koncie twitterowym. „Drodzy młodzi, módlmy się razem, aby ten ŚDM przyniósł wiele duchowych owoców. Do jutra!” – napisał papież. Dzisiaj o godz. 16 Franciszek wyląduje na lotnisku w Balicach. Spotka się z przedstawicielami polskich władz, w tym
m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą.

Poniżej publikujemy szczegółowy plan pierwszego dnia wizyty papieża Franciszka w Polsce:
 
Środa, 27 lipca:

 
16.00 Przylot na Lotnisko Międzynarodowe im. św. Jana Pawła II Kraków-Balice
 
16.20 Przejazd samochodem zamkniętym i otwartym na Wawel.
 
17.00 CEREMONIA POWITANIA. PRZYJAZD NA WAWEL
 
Spotkanie z władzami i z korpusem dyplomatycznym
- Przemówienie Prezydenta RP
- Przemówienie Ojca Świętego
 
17.40 WIZYTA KURTUAZYJNA U PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
 
18.15 Przejazd samochodem zamkniętym do Katedry
 
18.30 KATEDRA NA WAWELU - SPOTKANIE Z BISKUPAMI POLSKIMI
 
19.30 Przejazd samochodem zamkniętym do Domu arcybiskupiego
 
19.45 Przyjazd do Domu arcybiskupiego
 
- Po kolacji Ojciec Święty pokaże się w Oknie Pałacu, aby powitać wiernych zebranych na placu przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich

CZYTAJ WIĘCEJ: SZCZEGÓŁOWY PLAN WIZYTY PAPIEŻA W POLSCE
 
Wszystkie informacje o Światowych Dniach Młodzieży publikowane na łamach portalu niezalezna.pl można znaleźć w specjalnej zakładce na stronie głównej portalu: