Dziś zostali mianowani nowi oficerowie mający współtworzyć i kształtować ten kościec wojska polskiego, jakim jest kadra oficerska - stwierdził minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystej przysięgi żołnierzy rezerwy, która odbyła się w niedzielę na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Promocję na pierwszy stopień oficerski uzyskało 105 żołnierzy rezerwy.

W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele kierownictwa MON i Sił Zbrojnych RP, duchowieństwo oraz rodziny żołnierzy.

Podczas ceremonii odczytane zostało postanowienie Prezydenta RP o mianowaniu na pierwszy stopień oficerski. Następnie w imieniu Zwierzchnika Sił Zbrojnych żołnierzy rezerwy promowali: dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych (RSZ) gen. broni Mirosław Różański oraz dowódca operacyjny RSZ gen. broni Marek Tomaszycki.

Gratulacje za determinację i poświęcenie, jakiego było trzeba, aby dojść do tego pierwszego stopnia oficerskiego. Jest to wielkie zobowiązanie. Daliście temu wyraz w przysiędze. Przysięgaliście stać na straży niepodległości i sprawiedliwości Polski, naszej Ojczyzny. To wielki zaszczyt i wielki obowiązek

- podkreślił podczas przemówienia minister Antoni Macierewicz.  

Dzisiaj wojsko polskie staje się nie tylko bardziej nowoczesne. Wojsko polskie powiększa swoje szeregi. Budujemy piąty Rodzaj Sił Zbrojnych RP – Obronę Terytorialną, część polskiej armii. Będziecie jej kadrą, będziecie jej współtwórcami. Będziecie tymi którzy, jak przysięgaliście, będą wychowywali i dbali o żołnierzy

- zaznaczył szef MON.Uroczystość na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego zakończyło złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza i defilada pododdziałów.


mjr Robert Siemaszko/ CO MON

mjr Robert Siemaszko/ CO MON

mjr Robert Siemaszko/ CO MON

mjr Robert Siemaszko/ CO MON