W ostatnich dniach w Kwaterze Głównej NATO-wskiej misji Resolute Support w Afganistanie odbyła się uroczystość przekazania obowiązków nowemu szefowi Sztabu operacji, prowadzonej m.in. w Kabulu.

Jak podaje Dowództwo Operacyjne RSZ, w uroczystości udział wzięli żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Ustępujący ze stanowiska generał Frank Leidenberger w czasie uroczystości podziękował wszystkim za wykonaną wspólnie dotychczasową pracę. Nowy Szef Sztabu, generał Jurgen Weigt, po przywitaniu wszystkich żołnierzy misji wspomniał, że służba w Afganistanie jest bardzo trudna, specyficzna i wymaga współpracy żołnierzy wszystkich narodowości, znajdujących się na teatrze działań.

Warto przypomnieć, że jedną z kluczowych decyzji, podjętych na szczycie NATO w Warszawie, jest przedłużenie o co najmniej rok misji RS w Afganistanie. – Będzie ona trwała jako misja niebojowa, dalej oferując wsparcie, szkolenie i doradztwo afgańskim siłom bezpieczeństwa – przyznał Jens Stoltenberg w Warszawie. W operację Sojuszu zaangażowana jest Polska. Jak podaje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, około 200 naszych wojskowych rozdzielono na trzy główne komponenty: w Bagram, Kabulu i Gamberii. Zgodnie z ustaleniami, siły zbrojne RP nie uczestniczą w działaniach bojowych na terenie Afganistanu, lecz prowadzą misję szkoleniowo-doradczą.