Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na 33. Festiwal „Dźwięki Północy”, który wystartuje już w najbliższą środę (13 lipca) w Centrum św. Jana w Gdańsku. Podczas imprezy, która potrwa aż do niedzieli, wystąpią gwiazdy muzyki folkowej.

Niekwestionowaną gwiazdą imprezy jest Kimmo Pohjonen – fiński akordeonista i eksperymentator, który promując w Gdańsku swój najnowszy album pt. „Sensitive skin” wystąpi w towarzystwie córek – Inki i Saany.

W tegorocznym programie koncertowym znaleźli się wyjątkowi artyści z zagranicy; część z nich wystąpi w Gdańsku (i w Polsce) po raz pierwszy – tak jak Aallotar, Valkyrien allstars czy Helene Blum & Harald Haugaard Band. Inni to „starzy znajomi”, których pamiętamy z poprzednich edycji Festiwalu:Torgeir Vassvik zaprezentuje nowatorskie połączenie techniki śpiewu joik z muzyką współczesną, a Hal Parfitt-Murray powróci z nowym projektem, duńsko-szwedzkim zespołem Basco

- zachęcają organizatorzy.

Poza zagranicznymi gwiazdami folku, w Gdańsku wystąpią nasi rodzimi muzycy, m.in.  Kapela Maliszów, Dagadana oraz Vołosi – to zespoły odnoszące fantastyczne sukcesy nie tylko w kraju, ale i zagranicą – płyty znakomicie przyjęte zarówno przez publiczność jak i krytyków oraz szereg udanych koncertów w Polsce i całej Europie.

Koncertom, jak co roku będą towarzyszyć dodatkowe atrakcje: warsztaty tańca, śpiewu oraz rękodzieła; potańcówki i zabawy taneczne z muzyką graną na żywo a także pokaz filmu.

Zespół Dagdana, kóry wystąpi podczas tegorocznych, 33. "Dźwięków Północy" jest polsko-ukraińskim kwartetem, łączącym różne  style muzyczne. Przeplatając jazz, folk i elektronikę tworzą niepowtarzalny język zespołu. Pełne humoru koncerty, pokazują, że jest to ten rodzaj muzyki, który uszczęśliwia zarówno słuchaczy, jak i twórców. Ciepłe wokalizy, przetwarzanie głosu na żywo, akustyczne brzmienie perkusji i kontrabasu oraz wykorzystanie dziecięcych instrumentów muzycznych, to recepta DAGADANY na oczarowanie słuchacza dźwiękami, których nigdy dosyć. Międzykulturowy projekt powinien przypaść do gustu każdemu słuchaczowi otwartemu na słowiańską duszę, szaloną z jednej, łagodną z drugiej strony.

Poczuj klimat tego, co będzie się dziać w Gdańsku! POSŁUCHAJ: