W piątek, 8 lipca o godz. 20:30 w telewizji TVP1 zostanie wyemitowany film „Zanim będzie za późno” - o polityce wschodniej prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Współproducentem filmu jet Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

- Zasadniczym celem polityki Lecha Kaczyńskiego w sferze bezpieczeństwa energetycznego była budowa systemu dystrybucji paliw – ropy i gazu – niezależnego od Rosji. Warunkiem powodzenia byłaby dywersyfikacja źródeł surowca i kanałów jego transportu. To był wspólny mianownik jego rozmaitych inicjatyw i zarazem podstawowy element jego polityki wschodniej – zaznaczają autorzy dokumentu.

W filmie „Zanim będzie za późno” o polityce Lecha Kaczyńskiego nastawionej na integrację państw regionu opowiadają byli i obecni przywódcy krajów Europy Środkowo – Wschodniej, między innymi: Prezydent Republiki Estońskiej, Toomas Hendrik Ilves, były Prezydent Republiki Litewskiej, Valdas Adamkus, były Prezydent Republiki Czeskiej, Václav Klaus, były Prezydent Gruzji, Micheil Saakaszwili oraz były Prezydent Rumunii, Traian Băsescu.

- Polska to nasza brama do europejskiego rynku energetycznego i sieci transportowych. To bardzo ważne, żeby zauważyć, że wdrażanie tego projektu zyskało na rozpędzie podczas prezydentury Lecha Kaczyńskiego – podkreśla w filmie Valdas Adamkus. Twórcy dokumentu przypominają zorganizowany przez Prezydenta Kaczyńskiego szczyt energetyczny w Krakowie, podpisanie deklaracji o współpracy między państwami regionu, a także kolejne szczyty (w Wilnie, Kijowie i Baku), w których polski prezydent brał udział i jasno przedstawiał stanowisko o konieczności budowy nie tylko współpracy energetycznej, ale również wspólnoty europejskiej opartej na zasadzie solidarności sprawdzalnej w czynach, a nie jedynie deklarowanej na papierze.

Budowa Międzymorza

Film „Zanim będzie za późno” prezentuje dramatyczne kadry z rosyjskiej agresji na Gruzję w 2008 roku oraz wystąpienia przywódców europejskich podczas wiecu w Tbilisi zwołanego z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego.

- Bardzo trudno było mi przekonać kogokolwiek o tym, jak wygląda sytuacja w Gruzji. Próbowałem dzwonić do innych polityków, ale wszyscy albo większość z nich, odbywała właśnie wakacje na egzotycznych wyspach – wspomina tamten czas były Prezydent Gruzji, Micheil Saakaszwili.

- Gdyby ktoś zapytał mnie o najbardziej wyjątkowy moment mojego życia, odpowiedziałbym, że była to właśnie ta podróż pokazująca solidarność, podróż do Gruzji. W czasie, kiedy byliśmy pogubieni na Zachodzie, prezydent Lech Kaczyński był jedyną osobą, która zrobiła właściwą rzecz – uzupełnia Prezydent Republiki Estońskiej, Toomas Hendrik Ilves.

Bohaterowie dokumentu zgodnie podkreślają konieczność powrotu do realizowanej przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego koncepcji budowy Międzymorza, sojuszu politycznego opartego na wspólnocie realnych interesów państw Europy Środkowo – Wschodniej, którego fundament stanowi współpraca w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

Zwiastun filmu