Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oceniając długofalowe efekty brexitu zauważa, że Unia Europejska potrzebuje dogłębnej reformy. Jego zdaniem w obecnej sytuacji należałoby zacząć od nowego traktatu europejskiego. Odnosząc się do dymisji premiera Wielkiej Brytanii Jarosław Kaczyński przyznał, że Cameron zachował się honorowo i zastanawiał się czy w obecnej sytuacji, podobnie nie powinno zachować się kierownictwo UE.

Wczoraj zakończyło się brytyjskie referendum dotyczące członkostwa w Unii Europejskiej. Oczekiwanie na oficjalne wyniki głosowania trwało do godzin porannych. Sondażowe badania mówiły o pozostaniu Wielkiej Brytanii we wspólnocie. Jednak ankieta przeprowadzona została na niewielkiej liczbie respondentów, więc wynik może się zmienić. Po godzinie 8 czasu polskiego Centralna Komisja Wyborcza Wielkiej Brytanii poinformowała, że za opuszczeniem Unii Europejskiej opowiedziało się 51,9 proc. wyborców.
 
CZYTAJ WIĘCEJ: Tak zagłosowali Brytyjczycy w referendum ws. Brexitu – RELACJA NA ŻYWO
 
Jarosław Kaczyński odnosząc się do zapowiedzianej przez Davida Camerona dymisji zasugerował, że „pewne pytania” w tym kontekście powinno zadać sobie również kierownictwo Unii Europejskiej:

- Jest także kwestia, którą warto podnieść: pan Cameron honorowo zapowiedział swoja dymisję, ale tutaj były dwie strony. Jest jeszcze kierownictwo Unii Europejskiej. Na ich miejscu też bym sobie postawił pewne pytania – oznajmił Jarosław Kaczyński.

Według prezesa PiS Unia wymaga teraz dogłębnej reformy.

- To, co się stało, może być podstawą do podejmowania różnych decyzji. Do różnych postaw. Jedną z tych postaw jest: coraz więcej Unii. To postawa, która kieruje do coraz większego kryzysu, takiego jak brexit, albo kryzysu generalnego. Ale można przyjąć postawę inną, formułującą pozytywną odpowiedź. Czyli dokonać reformy Unii. Takiej, która byłaby także ofertą dla Wielkiej Brytanii. Ta reforma jest potrzebna. Doprecyzowanie – radykalne – przepisów Unii, tak, by działała w oparciu o prawo, a nie arbitralnie. Dziś ofiarą działań arbitralnych jet Polska. Trzeba doprecyzować sposób podejmowania decyzji. Zasada pomocniczości powinna być jasno sprecyzowana, bo ona dziś nie jest przestrzegana. Trzeba sprecyzować, rozszerzyć zakres spraw, które powinny być podejmowane jednomyślnie. Musi być zastosowane na poważnie, to wszystko, co wiąże się z instytucją Joaniny. Tego rodzaju mechanizmy pozwolą Unii działać w sposób, który doprowadzi do odbiurokratyzowania Unii, trzeba odejść od tego, co nazywamy nadregulacją. Potrzebny jest nowy traktat europejski – zapowiedział Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej.

Ubiegając pytania dziennikarzy prezes PiS dodał, że wszystkim, którym wydaje się, że jest jeszcze za wcześniej na nowy traktat należy przypomnieć, że Traktat Lizboński w kontekście całej historii Unii Europejskiej wcale nie był tak niedawno.

- Potrzebna jest pozytywna reakcja, a nie trwanie w tym samym kierunku, w tym samym torze, który doprowadził do oczywistego kryzysu. Są nowi kandydaci do wychodzenia: już Sarkozy zapowiada referendum o charakterze UE. To się będzie ciągnęło, ale z tego można wyjść, czyniąc UE silniejszą. A tylko taka będzie zreformowana Unia – mówił Jarosław Kaczyński.