Choć wydaje się to nieprawdopodobne – na wielki opór natrafili inicjatorzy instalacji masztu z flagą  Polski w krakowskim Parku Jordana, gdzie znajduje się panteon Wielkich Polaków. Okazuje się, że władze miasta nie zgadzając się do tej pory na instalację masztu z biało-czerwoną flagą ostatecznie na jej eksponowanie zezwoliły... ale tylko na czas Światowych Dni Młodzieży. Po ich zakończeniu masz z flagą, będzie trzeba usunąć.

Jak poinformował portal niezalezna.pl Józef Wieczorek, który od lat walczy o dobre imię panteonu Wielkich Polaków w Parku Jordana, próba umieszczenia tam polskiej flagi napotyka wyraźny opór.

- Media – na ogół w czerwcu – donoszą, że Polska w 1989 r. odzyskała wolność, ale Kraków chyba nadal niepodległy nie jest. Podlega zniewolonej mentalnie rzeszy urzędników działającej na rzecz zniewolenia przestrzeni publicznej i obywateli Krakowa, szczególnie tych wykazujących oznaki patriotyzmu.  W Krakowie jest taki patriotyczny Park Jordana, gdzie znajduje się Galeria Wielkich Polaków, którzy godnie zasłużyli się dla walki o byt i rozwój niepodległego państwa polskiego.
 Jest tam pomnik Marszałka Piłsudskiego wskrzesiciela Niepodległej Polski, jak i gen. Andersa, którego żołnierze zawieszali polską flagę na Monte Cassino, są tam pomniki Niezłomnych Polaków, którzy oddali życie aby Polska była Polską, z biało-czerwoną flagą – jej symbolem narodowym.  Rzecz w tym, że umieszczenie polskiej flagi w najbardziej godny sposób obok tych postaci napotyka na wyraźny opór w niegdyś królewskim mieście Krakowie, tak że doprawdy nie wiadomo, czy miasto to leży jeszcze w Polsce – tłumaczy Józef Wieczorek.


Na wieść o inicjatywie instalacji masztu flagowego w Parku Jordana zareagowała szybko lokalna redakcja „Gazety Wyborczej” cały pomysł ostro torpedując. Władze miasta również nie ułatwiały zadania, obwarowując możliwość instalacji masztu licznymi rygorami.


Fot. wkrakowie2016.wordpress.com

Tymczasem w związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży, pojawiła się jednak szansa na zawieszenie polskiej flagi na maszcie w Parku Jordana. Na czas ŚDM teren Parku przechodzi pod kuratelę Kościoła. W związku z tym, władze miasta zmieniły nieco swoją wcześniejszą decyzję. Konserwator na instalację masztu z flagą wydał zgodę, jednak pod pewnymi warunkami.

Jak wynika z oficjalnego pisma, flaga może być wywieszona na maszcie jedynie w czasie trwania Światowych Dni Młodzieży. Po zakończeniu tej imprezy, będzie ona musiała z parku Jordana zniknąć.

Fot. wkrakowie2016.wordpress.com