Policjanci CBŚP zlikwidowali dwie dotychczas największe w Polsce pod względem produkcyjnym nielegalnie działające fabryki papierosów. Pierwsza z nich zlokalizowana była w Zielonej Górze, druga w podwarszawskim Kostowcu (pow. pruszkowski). W tym roku policjanci CBŚP zlikwidowali już 13 fabryk, podczas gdy w całym 2015 roku - 9.

Jak dotychczas są to dwie największe fabryki pod względem produkcyjnym zlikwidowane w tym roku. W obu, w ciągu minuty produkowano do 5 tysięcy papierosów. Oznaczone marką znanego producenta paczkowano, skąd trafiały do nielegalnego obrotu.

W sumie policjanci zabezpieczyli ponad 8 ton tytoniu, ponad 5 milionów gotowych papierosów. Straty skarbu państwa można oszacować na ponad 50 mln złotych. Policjanci zabezpieczyli także broń maszynową.


(fot. cbsp.policja.pl)

Działalność grupy wykraczała poza granice Polski. Od sierpnia 2015 r. na rynek mogło trafić nawet 47 milionów nielegalnych papierosów. Skarb państwa mógł na tym procederze stracić co najmniej 45 milionów złotych.

5 osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i trafiło na 3 miesiące do aresztu. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych, za które grożą wysokie kary finansowe.


(fot. cbsp.policja.pl)

Za tego rodzaju przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Szacuje się, że aby wywieźć potrzebne do produkcji urządzenia, maszyny i materiały trzeba było by użyć 20 ciężarówek. Ogromna ilość zabezpieczonego mienia wskazuje na przemysłowy charakter działalności.


(fot. cbsp.policja.pl)

Więcej zdjęć oraz materiały wideo na stronie cbsp.policja.pl