Rada Bezpieczeństwa ONZ zatwierdziła rezolucję, według której państwa Unii Europejskiej będą mogły zwalczać przerzut broni do Libii, trafiającej następnie do Państwa Islamskiego (IS) i innych organizacji, walczących z libijskimi wojskami rządowymi. 

Obecnie w Libii, 6-milionowym kraju, znajduje się 20 mln. sztuk broni, zgromadzonej w czasie trwającej czterdzieści lat dyktatury Mu’ammara al-Kaddafiego.

Przyjęta przez ONZ rezolucja jest rozszerzeniem prowadzonej przez UE tzw. „Operacji Sophia” na południowym obszarze Morza Śródziemnego, której celem jest walka z grupami przestępczymi, zajmującymi się przemytem ludzi do Europy. W ramach wspólnych działań marynarka brytyjska i francuska prowadziły m.in. działania z zakresu wywiadu i rozpoznania tras jednostek przemytniczych i ich okrętowania.

Operacja pośrednio ma wspierać rząd jedności w Libii, uznany w tym roku przez ONZ. Mimo zarządzonego embarga na dostawy broni ONZ podaje, że nadal takie państwa jak Turcja, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Sudan dostarczają broń różnym ugrupowaniom, z których część walczy z uznanym rządem.