Dziś w Wędrzynie odbędzie się pożegnanie żołnierzy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, wyjeżdżających na międzynarodowe szkolenie w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO na terenie Litwy, Łotwy i Estonii. Będzie to pierwsze tego typu szkolenie z udziałem żołnierzy Sił Zbrojnych RP.  W uroczystości weźmie udział Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ RP), generał broni dr Mirosław Różański.

Pierwszą częścią uroczystości, która odbędzie się w jednej z sal wędrzyńskiego Klubu Wojskowego, będzie prezentacja filmowa zadań komponentu oraz przypomnienie wcześniejszych udziałów żołnierzy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w międzynarodowych ćwiczeniach. Następnie na placu apelowym, podczas uroczystej zbiórki, żołnierze komponentu zostaną pożegnani przez Dowódcę Generalnego RSZ,  generała broni dr Mirosława Różańskiego. W uroczystości wezmą również udział wojewoda lubuski, marszałek sejmiku wojewódzkiego, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji państwowych oraz rodziny wyjeżdżających żołnierzy.
Międzynarodowe szkolenie odbędzie się w trzech etapach: Pierwszy z nich zaplanowany jest w terminie od 1 do 30 czerwca br. na poligonie wojskowym w mieście Adazi na terenie Łotwy. Drugi, na poligonie wojskowym w mieście Tapa w Estonii. Potrwa on od 30 czerwca do 31 lipca br. Trzeci i ostatni zaplanowany jest na poligonach w litewskich miastach Rukłe i Podbrodzie w dniach od 1 do 28 sierpnia.
Jest pierwsze tego typu szkolenie z udziałem żołnierzy Sił Zbrojnych RP.