Marynarze 3. Flotylli Okrętów rozpoczęli szkolenie operatorów systemu symulacji pola walki JCATS (Joint Confict And Tactical Simulation) – podaje oficjalny portal 3FOkr.

Gdyńska Flotylla jest pierwszą jednostką Marynarki Wojennej, która wykorzystuje tenże system. Szkolenie prowadzą specjaliści z Centrum Wsparcia Systemów Dowodzenia Dowództwa Generalnego RSZ – czytamy w oficjalnym komunikacie. System Symulacji Pola Walki JCATS to narzędzie, imitujące rzeczywiste warunki środowiska pola walki ze wszystkimi jego aspektami. Narzędzie wymusza na ćwiczących użycie wiedzy taktycznej, operacyjnej i strategicznej w celu prowadzenia gry wojennej. System pokazuje to, czego nie możemy zobaczyć w rzeczywistości, a co można wykorzystać w procesie planowania. Pozwala na wprowadzenie do scenariusza wydarzeń utrudniających prowadzenie operacji takich jak: ostrzał artylerii, pożar w terenie zurbanizowanym, zniszczenie mostów lub wiaduktów, karambol na autostradzie, czy też uszkodzenie tankowca i wyciek ropy naftowej na Bałtyku. System Symulacji Pola Walki JCATS przeznaczony jest do szkolenia i doskonalenia umiejętności obsad etatowych dowództw i sztabów, a także umiejętności indywidualnych żołnierzy, niezbędnych do wykonywania obowiązków funkcyjnych w procesie planowania, organizowania i prowadzenia walki oraz dowodzenia wojskami – podaje 3FOkr.
JCATS w Wojsku Polskim wykorzystywany jest od 2007 roku. W Marynarce Wojennej został wykorzystany po raz pierwszy na początku 2016 roku podczas treningu sztabowego pod kryptonimem „LUTY-16”.