Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką przybyli w niedzielę z oficjalną wizytą do Norwegii. W czasie wizyty głowa państwa spotka się z królem Haraldem V i premier Erną Solberg. Odbędą się również rozmowy w bazie Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych. Prezydent wygłosi też wykład w Norweskim Instytucie Noblowskim.

Prezydent Duda rozpoczął swoją wizytę w Norwegii od spotkania w polskiej ambasadzie w Oslo z Polonią. Wręczył jej przedstawicielom odznaczenia państwowe.

Gratuluję i dziękuję za te lata działalności na rzecz Polaków i polskości w Norwegii, która jest krajem, z którym Polska chce blisko współpracować – zwrócił się prezydent do odznaczonych. – Jestem tu po to, aby nadać jeszcze większy rozmach relacjom polsko-norweskim. Odbędę spotkania z najważniejszymi osobami sprawującymi dzisiaj władzę w Norwegii, będziemy rozmawiali o współpracy w zakresie energetyki, budownictwa i wojskowości , a także nauki i nowych technologii – zapowiedział.

Odznaczeni zostali za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych:

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

1. Elżbieta Maria Borgsø 

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

2. Bogdan Eugeniusz Kulas 
3. Hanna Irena Matras-Sand  
4.  Grażyna Wanda Zagierska. 

Prezydent podkreślił, że rozpoczyna swoją pierwszą wizytę w Norwegii od spotkania z rodakami po to, aby powiedzieć im, że są ważni dla państwa polskiego. Dziękował za polskie szkoły i za nauczanie młodzieży języka polskiego. – Złożyłem w Sejmie projekt ustawy, który zrównuje status uczniów w Polsce z uczniami szkół z uczniami szkół polskich poza granicami – przypomniał Andrzej Duda. – Wierzę w to, że polska młodzież będzie odwiedzała swoją ojczyznę – dodał. – Pracujemy w tej chwili nad rozwiązaniami dotyczącymi statusu nauczyciela polonijnego, jego zdefiniowania i tego, żebyście mieli państwo także w Polsce uprawnienia nauczycielskie – zwrócił się do nauczycieli.