- Państwu należy się nie krytyka, ale wobec wielu z państwa należą się konsekwencje karne, za to co zrobiliście – mówił Antoni Macierewicz prezentując audyt resortu obrony narodowej po przejęciu ministerstwa po rządach PO-PSL. Szef MON ujawnia, że stan polskiej armii w chwili przejęcia przez niego resortu był tragiczny, a Polska nie była nawet w stanie prowadzić realnych działań obronnych wobec potencjalnych zagrożeń. TUTAJ PROWADZIMY RELACJĘ NA ŻYWO Z CAŁEGO AUDYTU.

- Przypadła mi dzisiaj rola kończenia przedstawienia tergo smutnego stanu, w jakim zastaliśmy Rzeczpospolitą po 8 latach rządów, a rzeczywiście bez rządów PO-PSL – mówił Antoni Macierewicz.

Szef resortu obrony podkreślił, że na polskiej scenie politycznej cały czas funkcjonuje środowisko, które choć po 1989 roku różni się nazywało, zawsze tak samo podchodziło do kwestii obronności i niepodległości państwa polskiego.

- To środowisko, o którym mowa, traktowało zawsze polską armię na samym końcu. Najgorzej chyba ze wszystkich dziedzin i aspektów życia politycznego. Wsławiło się złą sławą likwidacji polskiej armii. Zostawiło po sobie zły spadek i złą sławę. Gdy obejmowaliśmy rządy, Siły Zbrojne RP nie posiadały zdolności zapewnienia bezpieczeństwa, ani terytorium RP, ani narodowego obszaru powietrznego, ani obiektów kluczowych dla kierowania państwem i cyberprzestrzenią. W zakresie bezpieczeństwa, zdolne było jedynie do prowadzenia działań opóźniających potencjalnego agresora – ujawnia minister Macierewicz.

Jednocześnie szef MON zwrócił uwagę, że do właśnie za rządów PO-PSL zapadły decyzje o dyslokacji polskich wojsk ze wschodniej flanki.

- Po dyslokacji polskich wojsk, rozlokowano je na granicy zachodniej, jakby to stamtąd miało grozić nam największe zagrożenie, a pozostawiając flankę wshcodnia zupełnie bezbronną. Wycofując garnizony i pozostawiając ludność polską w coraz większych obawach co do przyszłości. Państwu należy się nie krytyka, ale wobec wielu z państwa należą się konsekwencje karne, za to co zrobiliście – mówił Antoni Macierewicz.


Minister Obrony Narodowej podkreślił, że ze względu na interes państwa polskiego nie będzie mógł mówić o szczegółach zaniechań rządu PO-PSL, ponieważ pokazanie całości sytuacji w jakiej zastał on Siły Zbrojne „mogłoby podważyć w opinii świata interes państwa polskiego”.

- Tak było źle, ale we wszystkich tych wypadkach podjęto już działania naprawcze – mówił szef MON.

Minister Antoni Macierewicz zwrócił się również bezpośrednio do poprzedniej ekipy rządzącej:

- Co takiego wam Polska zrobiła, że pozostawiliście ją bezbronną. Co takiego musiało się zdarzyć w Siłach Zbrojnych i w waszych głowach, że w chwili, gdy zbliżał się największy konflikt, największe zagrożenie naszego kraju, głosiliście pochwałę bezpieczeństwa. A szef MSZ w waszym rządzie stwierdzał, że Rosja rychło będzie członkiem NATO. Co takiego się działo w waszych głowach, że takie bzdury wygadywaliście – pytał Antoni Macierewicz.

Szef MON pytał również gdzie podziało się 50 mld zł przeznaczonych na obronność.

- Z tej sumy zaledwie 2 mld zł rocznie płynęły do polskich przedsiębiorstw. Cała reszta finansowała wzrost gospodarczy innych krajów. Państw tak „potrzebujących” naszego wsparcia jak Niemcy i Francja. Wy te polskie podatki tam przekazywaliście – mówił Antoni Macierewicz.

ZOBACZ FILM z wystąpieniem ministra Antoniego Macierewicza: