Kolejny raz spadły opłaty za telefoniczne połączenia międzynarodowe (roaming) w Uniii Europejskiej. Zaś od 15 czerwca 2017 r mają być one ostatecznie zniesione. Oznacza to, że za połączenie z innym krajem UE opłata wyniesie tyle samo, co za połączenie krajowe – poinformował Parlament Europejski.

W okresie przejściowym, tj. od 30 kwietnia 2016 do 14 czerwca 2017, operatorzy będą mogli doliczyć niewielkie opłaty ws. stosunku do cen krajowych, np. 5 eurocentów za minutę rozmowy i 2 eurocenty za wysłany SMS w UE.
Unijni konsumenci będą korzystać z  nawet cztery razy niższych opłat za roaming, wysyłając SMS, dzwoniąc i korzystając z internetu mobilnego w trakcie podróży po UE. - To ostatni krok przed zniesienie opłat za roaming w czerwcu 2017 roku - mówi posłanka sprawozdawczyni projektu dyrektywy unijnej na ten temat, Pilar del Castillo Vera (EPL, Hiszpania).

Zniesienie opłat jest częścią zmian przewidzianych w pakiecie telekomunikacyjnym, który obejmuje również nowe zasady dotyczące neutralności internetu. Ma to zapewnić otwarty dostęp do treści w sieci - bez dyskryminacji. Dostawcy internetu nie będą mogli ograniczać prędkości internetu czy używać go dla celów komercyjnych.

UE obniża ceny za roaming regularnie począwszy od 2007 roku. Parlament Europejski wzywał wielokrotnie do całkowitego zniesienia opłat.
30 czerwca 2015 roku negocjatorzy Parlamentu Europejskiego, Rady UE (czyli państw członkowskich) oraz Komisji Europejskiej osiągnęli kompromis ws. pakietu telekomunikacyjnego, który przewiduje zniesienie opłat od 15 czerwca 2017 r. W październiku 2015 r. PE przegłosował pakiet.