Minister w kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski weźmie udział w Waszyngtonie w konferencji ws. bezpieczeństwa energetycznego „US LNG Exports and European Energy Security Conference”. Spotkanie organizowane jest przez Atlantic Council. W debacie wezmą udział także przedstawiciele innych krajów i firm z Europy Środkowo-Wschodniej – podał portal BiznesAlert.pl.

Minister weźmie udział w panelu poświęconym integracji infrastruktury energetycznej w Europie. Jego współrozmówcami będą m. in. przedstawiciel węgierskiego koncernu MOL, szef ukraińskiego Naftogazu czy doradca ds. międzynarodowych prezydent Chorwacji.

W kolejnym panelu, tym razem bez udziału polskiego przedstawiciela, udział weźmie m. in. Andrew Walker, zastępca dyrektora ds. strategii w spółce Cheniere Energy, która planuje rozwijać eksport amerykańskiego LNG do Europy.

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej sygnalizują zainteresowanie dostawami gazu skroplonego, które mogą stanowić alternatywę do importu z Rosji. Polska może stać się krajem tranzytowym dla tych dostaw do całego regionu. Wzrost zamówień na przepustowość terminala w Świnoujściu zwiększyłby jego rentowność.
27 kwietnia 2016 r. wojewoda zachodniopomorski wydał pozwolenie na użytkowanie dla Terminalu LNG w Świnoujściu. Decyzja jest ważnym etapem w ostatecznym przygotowaniu tego obiektu do komercyjnej pracy. Na Terminalu LNG zakończyły się również kluczowe testy eksploatacyjne.

Dzięki inwestycji Polska będzie mogła kupować gaz w dowolnym miejscu na świecie i odbierać surowiec z kierunków innych niż wschodni. Obecne techniczne możliwości regazyfikacyjne Terminalu na poziomie 5 mld m3 gazu umożliwiają zaspokojenie 1/3 potrzeb polskiej gospodarki, a jednocześnie rozpatrywana jest również rozbudowa infrastruktury do 7,5 mld m3.

Zakończenie inwestycji w Świnoujściu i dostęp do globalnego rynku LNG otwiera także przed krajową gospodarką szerokie możliwości w handlowym obrocie gazem ziemnym i może w znaczący sposób umocnić pozycję Polski na europejskim rynku.