Muzeum Wojska Polskiego we współpracy z Muzeum Historii Polski przygotowało wystawę poświęconą 1050. rocznicy Chrztu Polski. Wystawę otworzyli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro oraz dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego dr Wojciech Brzeziński.


Ekspozycja pokazuje czas Chrztu Polski i epokę pierwszych Piastów na tle świata pogańskiego.

„Wystawa przede wszystkim opowiada o życiu w X wieku, we wczesnym średniowieczu, kiedy rodziło się państwo polskie i to jest jej najważniejszym zadaniem. Dla nas jednak ważne jest nie tylko to, co zobaczymy na wystawie, ale też fakt, że jest ona pretekstem do refleksji na temat źródeł, początków państwa polskiego, źródeł naszej tożsamości” – powiedział na uroczystym otwarciu dyrektor Muzeum Historii Polski.

Pierwsza część wystawy poświęcona jest mitologii słowiańskiej przed przyjęciem chrztu. Część dotycząca początków chrześcijaństwa w Polsce otwiera powiększony obraz Jana Matejki „Zaprowadzenie chrześcijaństwa”. Chrzest Mieszka I i nakaz niszczenia posągów pogańskich przedstawiają litografie Girolamo Carottoniego, Franciszka Smuglewicza i Rafała Radziewicza. Jednym z zabytków epoki jest pontyfikał z XI w. Można także obejrzeć kopie  pierścienia romańskiego, pastorału z rogu z katedry gnieźnieńskiej czy średniowieczne księgi rękopiśmienne.

Wygląd i ubiór ludności zamieszkujących ziemie polskie w tym okresie pokazano za pomocą rekonstrukcji ubiorów odtworzonych na podstawie ikonografii z epoki i zabytków archeologicznych z X-XI wieku. Część ostatnia wystawy „Ze znakiem krzyża przez 1000 lat historii” dotyczy epok późniejszych, pokazując jak znak krzyża wpisywał się w dzieje wojska polskiego na przestrzeni wieków Wykorzystano m.in. relikwiarze wojskowe, słynne krzyżyki z gałązek olszyny z pola bitwy w Olszynce Grochowskiej oraz biżuterię patriotyczną z okresu powstania styczniowego i I wojny światowej.

Wystawę można oglądać od 26 kwietnia do 31 lipca.

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie Piknik Średniowieczny, który odbędzie się  7 maja 2016 roku w godz. 10-18 w Muzeum Wojska Polskiego. W programie m.in. pokazy walk wojów i rycerzy, prezentacja średniowiecznego rzemiosła oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych. Wstęp wolny.