We wtorek o godz. 12.00 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach upamiętniających 73. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

Tego dnia, już po raz czwarty, Muzeum POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce oraz za granicą wolontariusze rozdadzą kilkadziesiąt tysięcy papierowych żonkili. Kwiaty te – przypominające kształtem Gwiazdę Dawida – symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Żonkile są związane z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w Getcie otrzymywał żonkile od anonimowej osoby. Sam również co roku – 19 kwietnia – składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów.

„Poprzez akcję >>Żonkile<< przypominamy, że powstanie w Getcie jest częścią wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów oraz jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy” – mówią organizatorzy.


Również z okazji rocznicy Muzeum POLIN wyprodukowało film edukacyjny „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w Getcie Warszawskim”, który będzie miał premierę 19 kwietnia na stronie internetowej muzeum www.polin.pl.