Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w Poniedziałek Wielkanocny na doroczne wydarzenie w zwierzynieckim oddziale Muzeum.
 
Tradycja zwierzynieckiego Emaus wywodzi się z czasów średniowiecza, kiedy w drugi dzień Świąt Wielkanocnych odbywała się religijna procesja z Krakowa do wsi Zwierzyniec.
 
Organizowany był tam odpust, głównie z wymyślnymi zabawkami. Obecnie święto to znacznie różni się od tego sprzed lat, ale atrakcji dla najmłodszych również nie brakuje.
 

Jak wyglądały te uroczystości dawniej? Jakie zabawki można było nabyć na kiermaszu? Dlaczego na straganach można było kupić figurki Żydów? Jak skonstruować drzewko życia? Można się tego dowiedzieć, przychodząc w Poniedziałek Wielkanocny do krakowskiego muzeum.
 
W tym roku w drugi dzień Świąt Wielkiej Nocy w Domu Zwierzynieckim odbędą się m.in. warsztaty dla dzieci, podczas których będzie można własnoręcznie wykonać dawne zabawki odpustowe. Dorośli będą natomiast mogli przypomnieć sobie Emaus sprzed lat – Muzeum zaprasza chociażby na projekcję filmu dokumentalnego „Krakowskie tradycje: Emaus na Zwierzyńcu” oraz wystawę plenerową poświęconą tradycyjnym pamiątkom emausowym.
 
Podczas imprezy odbędzie się również III Konkurs na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe.
 
Zabawa potrwa od godz. 10 do 18. Wstęp wolny. Szczegóły: www.mhk.pl oraz www.facebook.com/MHKrakow