Jastrowe zwyczaje i obrzędy, barwienie jaj, post i święcone… – te i wiele innych tematów związanych z Wielkanocą znajdzie swe miejsce w Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich już od początku Wielkiego Tygodnia.

– Święta Wielkanocne, zwane po kaszubsku „jastrë”, niosą ze sobą duży zespół zwyczajów i obrzędów ściśle związanych z wiosną i budzącą się do życia przyrodą. Etnografowie odnotowali na Pomorzu bardzo bogatą oprawę zabiegów obrzędowo-magicznych, które miały zapewnić zdrowie, urodzaj oraz ochronę przed wszelkimi nieszczęściami zachęca do odwiedzania tego regionu dyrektor muzeum we Wdzydzach, Teresa Lasowa.

W muzeum tym wraz z wiosną, a przede wszystkim Wielkim Tygodniem, rozpocznie się też wystawa „Od Palmowej Niedzieli do Wielkanocnego Poniedziałku”. Cykl zaprezentuje m.in. sposoby barwienia jaj oraz chłopskie i dworskie pożywienie postne i świąteczne. Zobaczymy tu też świątecznie wystrojony zabytkowy kościół, w którym odbywać się będzie święcenie jadła, a już w tę niedzielę, palm. W czasie Świąt Wielkanocnych odprawiane w nim też będą uroczyste Msze św.

Msze św. w zabytkowym kościele odprawiane będą:
Niedziela Palmowa – 20 marca, godz. 8
Wielka Sobota – święcenie pokarmów – 26 marca, godz. 12.
Niedziela Wielkanocna – 27 marca, godz. 11:30
Poniedziałek Wielkanocny – 28 marca, godz. 8


W najbliższym czasie muzeum otwarte będzie w godz. 10-15. Zamknięte będzie jedynie 27 marca, w Niedzielę Wielkanocną.