Prezydent Andrzej Duda był we wtorek na spotkaniu z mieszkańcami Otwocka. Mówił m.in. o ludziach odspawanych od stołków. Onet.pl – portal kontrolowany przez niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Polska - postanowił zmanipulować wypowiedź prezydenta. „Andrzej Duda: to my jesteśmy ludźmi pierwszej kategorii” – to tytuł tekstu. Przedstawiamy, co naprawdę powiedział prezydent Duda, a co napisał Onet. 
 
Niemiecki portal postanowił najwyraźniej „zaistnieć”. Jakimi pobudkami kierują się dziennikarze produkujące takie buble? Nie nam to osądzać. Postanowiliśmy pokazać, w jakiś sposób sfałszowano przekaz prezydenta Andrzeja Dudy.
 
Prezydent był we wtorek w Otwocku. Mówił, że ludzie, którzy dziś mówią, że trzeba bronić demokracji w Polsce, chcą bronić tego, co było przez ostatnie osiem lat – afer zamiatanych pod dywan.

To była prawdziwa demokracja? Gdzie wtedy były wszystkie Komisje Weneckie, gdzie była Komisja Europejska? Dlaczego wtedy nie interweniowano, dlaczego wtedy nie podejmowano działań? Gdzie byli wtedy wszyscy europejscy liberalni demokraci?

– pytał Andrzej Duda. I dalej mówił:

Wszyscy jesteśmy ludźmi inteligentnymi. Jesteśmy ludźmi dumnymi z naszej ojczyzny. Jesteśmy ludźmi, którzy rozumieją procesy historyczne i jesteśmy także ludźmi, którzy rozumieją, co to znaczy, że nasze państwo jest wykorzystywane. A że my jesteśmy traktowani jako ludzie drugiej kategorii - czas najwyższy, abyśmy powiedzieli, że tu, w Polsce, to my właśnie jesteśmy ludźmi pierwszej kategorii. My".

I tu właśnie wkracza Onet.pl ze swoją haniebną manipulacją. Zaznaczyliśmy na czerwono. A więc Onet.pl wyraźnie zasugerował, że Andrzej Duda uważa obóz PiS za "ludzi pierwszej kategorii" - w przeciwieństwie do Komisji Weneckiej i zwolenników KOD. Tymczasem - jak wskazaliśmy wcześniej - prezydent użył tego sformułowania ogólnie: wobec Polaków mieszkających w Polsce.

Dla porównania relacja wizyty prezydenta Andrzeja Dudy z Otwocka - portal prezydent.pl. (kliknij w obrazek by powiększyć):Zaznaczyliśmy na czerwono cytat z onet.pl w wypowiedzi prezydenta. Czy to, co powiedział on przed słowami "to właśnie my jesteśmy ludźmi pierwszej kategorii", nie było istotne? Redakcja niemieckiego portalu postanowiła jednak to wyciąć i umieścić w kontekście krytyki przez Andrzeja Dudę działaczy KOD.

To nie pierwszy taki przypadek na Onet.pl. Już wcześniej manipulowali słowami Andrzeja Dudy.