Robert Grudzień, kompozytor znany z zaangażowania w ważne tematy dotyczące historii Polski, ułożył specjalne oratorium z okazji 1050. rocznicy chrztu naszego kraju. Premiera odbędzie się 17 kwietnia w kościele św. Rodziny w Lublinie.

Utwory Roberta Grudnia upamiętniają m.in. takie wydarzenia jak Czerwiec 1976 czy Sierpień 1980. Artysta skomponował też muzykę do spektakli słowno-muzycznych „Słowo Herberta”, „Dobrem Zwyciężać”, „Hymn Słowackiego” w reżyserii Krzysztofa Kolbergera, „Z miłości do Ojczyzny” na 70. rocznicę Powstania Warszawskiego oraz „Dolorosa. Wołyń 1943”, którym zainaugurowano obchody pamięci rzezi wołyńskiej w Łucku w lipcu 2013 roku.

Tym razem Robert Grudzień postanowił muzycznie uczcić rocznicę Chrztu Polski. – Chrzest to najważniejsze wydarzenie, rozpoczynające spisane dzieje Polski. 1050. rocznica wymaga szczególnej oprawy i dlatego postanowiłem uczcić ten jubileusz poprzez tak rozbudowaną formę muzyczno-wokalną jak oratorium – mówi kompozytor.

Tytuł utworu „Bóg Cię ochrzcił, Bóg dał Ci siłę” ma przypominać o tym, że chrześcijaństwo jest nierozerwalnie wpisane w dzieje Polski i nie sposób ich zrozumieć bez zauważenia głębokiej religijności kolejnych pokoleń naszych rodaków.

Oratorium „Bóg Cię ochrzcił, Bóg dał Ci siłę” jest częścią autorskiego projektu Grudnia „Dziedzictwo chrześcijaństwa i pamięć”. Premiera utworu odbędzie się 17 kwietnia w kościele św. Rodziny w Lublinie o godz. 17.