Już 1 marca obchodzić będziemy polskie święto państwowe poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji powstał specjalny spot. Telewizja Polska z tej okazji pokaże m.in. widowisko „Niezłomnym – Honor”, koncert Contra Mundum „Cześć i chwała Bohaterom – w wierszu i boju” jak również filmy dokumentalne poświęcone żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
 

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych powstał specjalny, trwający 60 sekund spot dotyczący obchodów. Za kamerą stanął Paweł Flis (autor zdjęć m.in. do filmów Marcina Wrony oraz seriali „Czas honoru”, „Ratownicy” i „Pakt”), a muzykę skomponował Michał Lorenc (realizacją zajęła się Ewa Świecińska). Materiał powstał na zlecenie dyrektora TVP1 Jana Pawlickiego. 

Spot upamiętnia partyzantów walczących z Rosjanami i komunistyczną władzą po zakończeniu II wojny światowej, aż do początku lat 60. XX w. W scenie walki w filmie wystąpiła Grupa Rekonstrukcji Historycznych Narodowych Sił Zbrojnych z Warszawy i z Lublina. Konsultantem historycznym na planie był dr Wojciech Muszyński z warszawskiego oddziału IPN”

– czytamy w opisie na tvp.info.
 
Spot nakręcony kamerą Phantom 4K Flex w hyper slow motion do obejrzenia na TVP Info.
 


TVP przygotowało obszerny program z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Okolicznościowe programy zaczęto puszczać już od piątku. 26 lutego Jedynka pokazała koncert rockowy z przekazem patriotycznym zespołu Contra Mundum „Cześć i chwała Bohaterom – w wierszu i boju”.
 
27 lutego o godz. 18:30 na antenie TVP1 zostanie wyświetlony film „Inka – zachowałam się jak trzeba”. Opowiada on o legendarnej łączniczce z Oddziału V Wileńskiej Brygady AK Danucie Siedzikównej. O godz. 19 można będzie zobaczyć film „Generał »Nil« i rotmistrz Pilecki – w poszukiwaniu bohaterów”, który mówi o poszukiwaniu grobów Żołnierzy Wyklętych na warszawskich Powązkach.
 
29 lutego o godz. 20:25 w Teatrze Telewizji TVP1 widzowie będą mogli zobaczyć spektakl „Doktor Halina” w reżyserii Marcina Wrony. 

1 marca we wtorek TVP będzie miała okolicznościową oprawę. Zaprezentowane będą sylwetki Żołnierzy Wyklętych oraz specjalne spoty TVP i IPN. Pod logotypami anten Telewizji Polskiej pojawi się specjalnie przygotowany symbol – Niezłomni.

„O godz. 17:50 TVP1 i TVP Polonia transmitować będą uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z Reduty Banku Polskiego. A następnie o godz. 20:30 i 22:30 stacje te pokażą widowisko „Niezłomnym – honor” w hołdzie Żołnierzom Wyklętym”

– czytamy na tvp.info.
 
W koncercie w Reducie Banku Polskiego wystąpią m.in.: Maleo Reggae Rockers, Kasia Malejonek, Sebastian Karpiel-Bułecka, Organek, Kasia Kowalska, Halina Mlynkova, Ania Rusowicz, Marcelina, Gonix, Mona, Jadwiga Basińska oraz Katy Carr. 

Będziemy mogli poznać sylwetki siedmiu Bohaterów Niezłomnych. Piosenki staną się ilustracją ich poszczególnych historii.

TVP2 pokaże cykl „Świat bez fikcji”. O godz. 22:50 wyemituje film dokumentalny „Kochankowie z lasu” Arkadiusza Gołębiewskiego. Dokument oparty jest na miłosnej historii pary partyzanckiej z legendarnego oddziału Słonego z 11 Grupy operacyjnej NSZ na Mazowszu.
 
O godz. 23:45 TVP2 pokaże spektakl teatralny Natalii Korynckiej-Gruz „Inka 1946”. Mówi on o mordzie sądowym dokonanym na niespełna 18-letniej bohaterce.