Dokonania nie tylko wielkich władców epoki Oświecenia, ale też zapomnianych historii, które decydowały o losach ludzi – między innymi te zagadnienie porusza cykl wykładów „Oświeceniowa Republika Władców”, na który zapraszają Łazienki Królewskie. Najbliższe spotkanie już w środę 17 lutego.

Spotkania w ramach „Oświeceniowej Republiki Władców” rozpoczęły się w październiku 2014 r. Na comiesięcznych wykładach uczestnicy mogą przypomnieć sobie dzieła najświetniejsze, ale i poznać całkowicie niekiedy zapomniane dzieła i osobistości, także tzw. bohaterów drugiego planu – królewskich doradców czy innych ich współpracowników.

Najbliższy wykład zatytułowany „Morawskie państwo światła. Lichtenstein na Lednicach” poprowadzi prof. Andrzej Pieńkos, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizujący się w historii europejskiej sztuki XVIII i XIX w. W trakcie spotkanie poznamy m.in. dzieje książąt jednego z najbogatszych arystokratycznych rodów Moraw, Alojzego i Jana I Józefa von Lichtenstein oraz ich letniej rezydencji, zespołu pałacowo-parkowego Lednice-Valtice.

Wykład odbędzie się 17 lutego o godz. 18 w Pałacu na Wyspie. Wstęp jest bezpłatny.