„Nie ma wątpliwości co do Pańskich intencji, Panie Verhofstadt, oraz intencji Pańskich akolitów, z którymi chce Pan zniszczyć nowy polski rząd, i nowy, wybrany przez naród parlament – w wolnych i demokratycznych wyborach” – napisała w liście do belgijskiego polityka, Guya Verhofstadta, dr Elżbieta Morawiec.

Guy Verhofstadt jest w Parlamencie Europejskim najostrzejszym krytykiem działań polskiego rządu. Kilka dni przed debatą o Polsce na swoim Twitterze opublikował grafikę z karykaturą prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego oraz premiera Viktora Orbána tańczących przy aprobacie Władimira Putina. Po wystąpieniu Beaty Szydło, jego współpracownicy przygotowali projekt rezolucji odnoszącej się do Polski.

Verhofstadt to także przewodniczący frakcji Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE), który jeszcze przed debatą w PE spotkał się z przedstawicielami KOD. To również polityczny sojusznik Ryszarda Petru, którego zapraszał do Parlamentu Europejskiego już na początku grudnia 2015 roku.

Na działania Verhofstadta postanowiła zareagować dr Elżbieta Morawiec. W liście wysłanym do belgijskiego polityka – dwujęzyczną wersję listu opublikowano również na portalu pisma „Arcana” – ostro skrytykowała jego zachowanie.

Panie Verhofstadt,

Jako obywatelka Polski wiem znacznie więcej o historii Europy niż jest Pan w stanie sobie wyobrazić. Wiem na przykład, gdzie miało miejsce pierwsze gigantyczne ludobójstwo na świecie. Było to w Kongo, podczas panowania Waszego króla, Leopolda II. Około 10 milionów czarnoskórych ofiar wielkiego bogacenia się Pańskiego króla. Joseph Conrad, angielski pisarz o polskich korzeniach, opisał to w opowiadaniu „Heart of Darkness” („Jądro ciemności”).Śmie pan wspierać najmniejszą z najmniejszych partii opozycyjnych? Jej lidera, który nie zna najważniejszych świąt religijnych we własnym kraju i sądzi, że pokłon Jezusowi składało sześciu króli? Pański mały kraj istnieje istnieje około 180 lat, Polska zaś – od 966 roku! Polska w XV wieku zainicjowała na soborze w Konstancji, ustami polskiego prawnika, Pawła Włodkowica, prawdziwe zasady demokracji i tolerancji. I obecnie śmie pan uczyć nas demokracji, panie Verhofstadt? Chce Pan wywrzeć wpływ, by zmienić wynik demokratycznych wyborów w Polsce poprzez użycie siły? A kimże Pan jesteś? Jakimś nowym pierwszym sekretarzem tworzącego się w Brukseli Kremla 2.0?

– napisała Morawiec.

Śmie pan wspierać najmniejszą z najmniejszych partii opozycyjnych? Jej lidera, który nie zna najważniejszych świąt religijnych we własnym kraju i sądzi, że pokłon Jezusowi składało sześciu króli?

Nie ma wątpliwości co do Pańskich intencji, Panie Verhofstadt, oraz intencji Pańskich akolitów, z którymi chce Pan zniszczyć nowy polski rząd, i nowy, wybrany przez naród parlament – w wolnych i demokratycznych wyborach. Wstydź się Pan takiej Europy, Panie Verhofstadt

– podkreśliła na zakończenie listu dr Elżbieta Morawiec

Dr Elżbieta Morawiec to polska krytyk teatralna i literacka, publicystka, tłumaczka. Od 1979 do 1989 r. była kontrolowana przez Służbę Bezpieczeństwa ze względu na „prezentowanie negatywnej postawy politycznej, inspirowanie wrogich akcji”. Była członkiem kapituły Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza w latach 2005-2014. Współpracuje z krakowskim dwumiesięcznikiem „Arcana”.