W kontekście napływu do Europy fali imigrantów lekarze zwracają uwagę na istotny aspekt, często pomijany przez media głównego nurtu. Przedstawiciele służby zdrowia obawiają się, że wraz z napływem uchodźców, do Europy sprowadzone zostaną również zakaźne choroby.

Według lekarzy sporym zagrożeniem może okazać się napływ do krajów Europy sporej ilości imigrantów. Chodzi o ryzyko sprowadzenia do krajów, w których rozlokowani zostaną uchodźcy różnego rodzaju chorób zakaźnych. Specjaliści ostrzegają, że może nawet do chodzić do sytuacji, w których w Europie pojawią się ponownie choroby, nie występujące tu od lat.

Chodzi o takie choroby jak polio, krztusiec, błonica. To są realne zagrożenia, bo nic nie wiemy o tych ludziach. Widzimy że jest tam sporo dzieci, które być może ze względów na wojnę nie były na te choroby zaszczepione – tłumaczy w rozmowie z Radiem Merkury dr Ilona Małecka z Katedry Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

 
Tymczasem Sanepid uspokaja i przekonuje, że resort zdrowia jest przygotowany na szczepienie przebywających na terytorium RP osób.

Choć rząd Ewy Kopacz nadal za wszelką cenę unika odpowiedzi na pytanie ilu dokładnie imigrantów miałaby przyjąć Polska, na jaw wychodzą nowe plany alokacji uchodźców opracowywane przez Komisję Europejską. Okazuje się, że poza Niemcami i Francją to właśnie m.in. Polska i Hiszpania będą miały przyjąć najliczniejsze grupy uchodźców.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wyciekła ukrywana przez rząd informacja. Europa ma przyjąć 160 tys. imigrantów. ZOBACZ MAPĘ