Szefowie resortów finansów z eurostrefy odrzucili prośbę Grecji o danie krajowi więcej czasu i przedłużenie programu pomocowego. Tym samym Ateny nie otrzymają kolejnej, ostatniej już raty, która miała zostać wypłacona.

Jak wynika z informacji BBC ministrowie finansów z krajów wchodzących w skład strefy euro nie wyrazili zgody na przyjęcie greckiego wniosku o przedłużenie programu pomocowego. Wygasa on 30 czerwca.

Jednocześnie z komunikatu Eurogrupy wynika, że Grecja zerwała negocjacje nad wypracowaniem nowego porozumienia ratunkowego.

Grecja nadal nie spłaciła jeszcze 1,6 mld euro. Gdyby udało się osiągnąć porozumienie, Ateny mogłyby liczyć na wypłatę ostatniej transzy pomocy finansowej w wysokości  7,2 mld euro. Ekonomiści przewidują, że bez dodatkowego finansowania kraj opuści strefę euro, a gospodarka w najbliższym czasie może runąć.

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem oświadczył, że ministrowie finansów będą teraz obradować i omawiać konsekwencje podjętych decyzji oraz szukać rozwiązania w celu zapewnienia stabilności strefy euro wobec sytuacji w Grecji.