Najnowsze analizy genetyczne dokonane przez superkomputery wskazują na to, że współczesny Europejczyk ma nieoczekiwanych przodków. Przeprowadzone badania i symulacje pozwalają wysunąć tezę, że typ genetyczny mieszkańca naszego kontynentu powstał w wyniku zmieszania się trzech a nie dwóch typów genomu. Naukowcy badający to zagadnienie są zgodni - to tak, jakbyśmy badając drzewo genealogiczne naszej rodziny, odkryli zupełnie nieznanego wcześniej bliskiego nam krewnego.
 
Jak podkreślają badacze odkrycie to byłoby niemożliwe, gdyby nie narzędzie jakim są superwydajne i superszybkie komputery. To dzięki temu skomplikowanemu narzędziu, możliwe było stworzenie symulacji i modeli genetycznych, które wskazują na to, że u początków powstania współczesnego Europejczyka stoją trzy a nie jak sądzono do tej pory dwie populacje. Odkrycie to opisano we wrześniowym numerze czasopisma „Nature”.
 
„Najnowsze odkrycie pozwala wysunąć tezę, że typ genetyczny współczesnego Europejczyka, to mieszanka trzech oddzielnych i innych od siebie populacji”
- twierdzi jeden ze współautorów badań Joshua Schraiber. Oznajmił on także, że to odkrycie jest zadziwiające, gdyż dotychczas uważano, że   przed 7 – 8 tysiącami lat na terenach Europy istniały jedynie dwie populacje: łowców-zbieraczy z oliwkową cerą oraz przeważnie niebieskimi oczami, którzy przybyli na tereny naszego kontynentu przed około 12 tysiącami lat oraz społecznością rolników z Bliskiego Wschodu migrującymi na zachód. Mieli oni jasną cerę i brązowe oczy. Obie te populacje wymieszały się ze sobą.  
 
Według przeprowadzonych symulacji komputerowych wynika jednak, że istniała także trzecia grupa, którą określono jako starożytni północni Euroazjaci, a która migrowała z rejonów Syberii. Jak podkreślają naukowcy wiemy o niej stosunkowo niewiele, ale jednak dowody na jej istnienie są dosyć mocne. Niedawno odkryto szczątki jednej z osób należących do tej grupy w pobliżu Jeziora Bajkał. Jak podkreślają naukowcy odkrycie to było jak zapełnienie istniejącej luki w dotychczasowych teoriach.