Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, zgromadzonym na modlitwie Anioł Pański w Watykanie, że Benedykt XVI dał „wspaniały przykład” odwagi i słuchania własnego sumienia. W ten sposób odniósł się do historycznej decyzji swego poprzednika o abdykacji.

W rozważaniach poprzedzających południową modlitwę maryjną Franciszek podkreślił, że wszyscy muszą nauczyć się bardziej słuchać głosu swego sumienia. Zaapelował jednocześnie o ostrożność.

Ale uwaga! - zauważył - bo to nie oznacza podążania za własnym ja, robienia tego, co kogoś interesuje, co pasuje, co się podoba”. Przestrzegał, że nie można być „chrześcijaninem - egoistą”. Wolny chrześcijanin - dodał - to ten, który rozmawia ze swoim sumieniem.

Sumienie to wewnętrzna przestrzeń słuchania prawdy, dobra, Boga; to wewnętrzne miejsce relacji z Nim, który przemawia do mojego serca i pomaga mi dokonać wyboru, zrozumieć drogę, którą mam podążać, a gdy podejmie się już decyzję, by iść naprzód, pozostać jej wiernym” - mówił papież.

Następnie podkreślił, że „wspaniały przykład” słuchania własnego sumienia dał jego poprzednik Benedykt XVI. W ten sposób nawiązał do decyzji niemieckiego papieża o abdykacji z powodu sędziwego wieku, ogłoszonej 11 lutego tego roku.

Po słowach papieża o Benedykcie XVI rozległy się na placu brawa.