Tradycyjnie w uroczystość świętych Piotra i Pawła, patronów Stolicy Apostolskiej papież Franciszek wręczy w czasie porannej mszy paliusze nowym metropolitom. Będą wśród nich Polacy.

Dzisiaj w trakcie uroczystości swoje paliusze odbiorą: abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki oraz abp Józef Kupny metropolita wrocławski. Poza hierarchami z Polski paliusze odbierze też 32 innych metropolitów z całego świata.

Paliusz metropolitalny to biały wełniany pas, połączony ze sobą, zwyczajowo szeroki na kilka centymetrów. Zakładany na ornat na ramiona i opuszczany końcami na piersi i plecy. Ozdobiony jest wyszytymi sześcioma czarnymi równoramiennymi krzyżami, zakończony czarnymi, jedwabnymi fragmentami. Noszony jest wyłącznie jako element stroju liturgicznego mający podkreślić funkcję i władzę metropolity w zgromadzeniu oraz jego łączność ze Stolicą Apostolską

Paliusz wskazuje na misję pasterską metropolity, symbolizuje owcę, którą niesie na ramionach Dobry Pasterz. Zgodnie z tradycją paliusze tkane są z wełny dwóch owiec, pobłogosławionych przez papieża w liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki.