- Ta świątynia to duchowy testament błogosławionego Jana Pawła – mówił w niedzielę w krakowskich Łagiewnikach kardynał Stanisław Dziwisz podczas poświęcenia kościoła, który nosi imię polskiego papieża. Uroczystości towarzyszy jubileusz 50-lecia kapłaństwa metropolity krakowskiego.

- Tu będziemy zawsze wolni od lęku i tu będziemy się starać uwalniać ludzi od lęku i zagrożeń współczesnego świata – mówił kardynał Dziwisz. Kazanie wygłaszał natomiast jego dawny kolega z seminarium, bp diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy.

W Krakowie na uroczystości poświęcenia kościoła stawił się cały Episkopat. Hierarchowie spotkali się wcześniej w Wieliczce na 362. zebraniu Konferencji Episkopatu. Razem modlą się o kanonizację Jana Pawła II, obchodząc też 25. rocznicę sakry biskupiej metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Jana Szkodonia.
 
Wzniesiony na planie ośmioboku Kościół Błogosławionego Jana Pawła II znajduje się na terenie Centrum "Nie lękajcie się!", które nadal powstaje. Dlatego tuż za nową świątynią widoczne są dźwigi, które wciąż tu pracują. Od dwóch lat w tym kościele są już natomiast relikwie krwi polskiego papieża.

Także w niedzielę poświęcone zostało Muzeum Jana Pawła II, również ulokowane w Łagiewnikach. Pokazane zostały przy okazji pamiątki i osobiste przedmioty papieża.
 
Z okazji jubileuszu papież Franciszek napisał specjalny list do metropolity krakowskiego. Udzielił błogosławieństwa jubilatowi i "całej najdroższej wspólnocie krakowskiej".

Po uroczystej mszy wierni, którzy wybrali się do sanktuarium mogli posłuchać koncertów i wziąć udział w pikniku rodzinnym, przygotowanym w ramach III edycji Małopolskich Dni Jana Pawła II. W programie były m.in. pokazy umiejętności jednostek policji, straży pożarnej i wojska.

Na placu przed Centrum pokazano także samochody, którymi podróżował Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie pontyfikatu. Zaprezentowana została również wystawa fotograficzna pt. „Budujemy Dom Jana Pawła II” przedstawiająca historię budowy Centrum.

Inicjatywa powołania papieskiego Centrum „Nie lękajcie się!” została podjęta 2 stycznia 2006 roku przez kardynała Dziwisza. Budowa rozpoczęła się jesienią 2008 roku na obszarze dawnych Zakładów Sodowych „Solvay”, w miejscu związanym z młodością Karola Wojtyły, który pracował tu w latach okupacji.

W Łagiewnikach istnieje już Centrum Wolontariatu oraz Instytut Jana Pawła II. Powstają tu także – obok Muzeum Jana Pawła II i wieży widokowej - Centrum Konferencyjne, Dom Pielgrzyma, Centrum Rekolekcyjne i Rehabilitacyjne oraz hotel. Wieża będzie liczyć aż 65-metrów, a planowane budynki stworzą uliczki i zaułki przypominające krakowskie Stare Miasto.