Przez pierwszych sto dni pontyfikatu papieża Franciszka media na całym świecie wykazywały wyjątkowe zainteresowanie jego osobą. Papieskie homilie pojawiały się już nie tylko w relacjach mediów katolickich, a biorąc pod uwagę liczne grupy pielgrzymów przybywających do Rzymu mówiono już o fenomenie Franciszka.

Mijający dzisiaj okres stu dni pontyfikatu komentowali także watykaniści, którzy zgodnie przyznali, że papież Franciszek ubiera się jak dominikanin, żyje jak franciszkanin, a rządzi jak jezuita.  Właśnie na dziś zaplanowano w Watykanie spotkanie papieża z nuncjuszami apostolskimi, czyli ambasadorami Stolicy Apostolskiej na całym świecie, którzy przybyli za Spiżową Bramę na dwudniowy zjazd.

Od chwili wyboru na Stolicę Piotrową uwaga mediów nieustannie skupiona jest na „stylu Franciszka”, zarówno jeśli chodzi o jego skromny wygląd, jak i unikanie nadmiernego ceremoniału, nieustanne łamanie protokolarnych schematów, ale także sprawowanie rządów.

Poza tymi aspektami, watykaniści oczekują w najbliższym czasie poważnej reformy Kurii Rzymskiej. W najbliższym czasie za Spiżową Bramą należy oczekiwać wielu ważnych zmian personalnych. Przede wszystkim przesądzone jest już raczej odejście kardynała Tarcisio Bertone z powodu osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego. Wśród najpoważniejszych kandydatów na urząd sekretarza stanu wymienia się obecnego gubernatora Państwa Watykańskiego włoskiego kardynała Giuseppe Bertello, a także kardynała z Hondurasu Oscara Rodrigueza Maradiagę. Obaj są doradcami papieża, powołanymi przez niego miesiąc po wyborze.